Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / NBA / ΕΛΑΜΨΕ ΠΑΛΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ

ΕΛΑΜΨΕ ΠΑΛΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ

590_5628cd26b6dbbdb0d2fb5ef49f9c497a

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 24 πόντους και οι Bucks έκοψαν τη φόρα του Miami, που μετρούσε μέχρι σήμερα πέντε νίκες στη σειρά.

Τα Playoffs μοιάζουν πια με mission impossible για το Milwaukee. Όσο όμως ο νεανικός κορμός της ομάδας παίζει όπως μετά το All-Star break, οι Bucks έχουν κάθε λόγο να χαμογελούν. Κόντρα στο Miami τα “ελάφια” συνδύασαν το τερπνόν μετά του ωφελίμου, αφού έπαιξαν καλό μπάσκετ, πήραν τη νίκη με 114-108 και ο Αντετοκούνμπο, ο Parker και ο Middleton (ο νεανικός κορμός που λέγαμε) πέτυχαν όλοι μαζί 69 πόντους.

Οδηγός των Bucks πάλι ο Αντετοκούνμπο

Ειδικά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν πάλι εξαιρετικός. Παρότι φορτώθηκε με τρία φάουλ από το 18′, πέτυχε 24 πόντους με 9/15 σουτ και 6/10 ελεύθερες βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και είχε ακόμα 2 κλεψίματα και 2 λάθη στα 37’20» που αγωνίστηκε, οδηγώντας εκ του ασφαλούς το Milwaukee στην πρώτη νίκη ύστερα από διαδοχικές ήττες. Αυτή ήταν επίσης η έκτη νίκη των Bucks στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις με τη Heat, η οποία μετρούσε και πέντε σερί νίκες μέχρι το συγκεκριμένο ματς.

Πέρα από τον πολύ καλό Αντετοκούνμπο, ο Jabari Parker πρόσθεσε 23 πόντους, ο Khris Middleton έκανε λίγο απ’ όλα (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και ο Miles Plumlee αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς, προσφέροντας 18 πόντους με 8/12 σουτ ερχόμενος από τον πάγκο. Γενικά, τα πάντα λειτουργούσαν καλά στην επίθεση για την ομάδα του Jason Kidd, η οποία προηγήθηκε νωρίς νωρίς 7-0 με έξι πόντους του “Greek Freak” και έλεγξε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, παρότι δεν ξέφυγε ποτέ με μεγαλύτερη διαφορά από 10 πόντους (36-26 στο 13′).

Η αντεπίθεση του Miami και η απάντηση των Bucks

Τα φάουλ… φρέναραν τον Αντετοκούνμπο στη δεύτερη περίοδο και στην τρίτη το Miami βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα (74-76 στο 33′) χάρη σε ένα επιμέρους 12-2 και τον ασταμάτητο Hassan Whiteside. Ο σέντερ της Heat, αν και θεωρούνταν αμφίβολος λόγω στομαχικών διαταραχών ώρες πριν από τον αγώνα, όχι μόνο έπαιξε 29,5 λεπτά αλλά είχε κιόλας 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και τρία κοψίματα! Πολύ καλοί ήταν επίσης οι Deng (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Richardson (14 πόντοι) για το Miami, το οποίο ξέφυγε ακόμα και με 85-78 στο 35′.

Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των Bucks. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 19 πόντους στα επόμενα επτά λεπτά, δέχτηκαν μόνο επτά στο ίδιο χρονικό διάστημα και μετέτρεψαν το 78-85 σε 97-92. Λίγο αργότερα τα “ελάφια” ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (105-98 στο 45′), ενώ 27» πριν από τη λήξη o Khris Middleton έδωσε τη χαριστική βολή στη Heat με το μακρινό σουτ που έκανε το σκορ 107-102.