Home / Αθλητισμός / Ολυμπιακός-Μπασκόνια 92-62: Ερυθρόλευκη μαγεία!

Ολυμπιακός-Μπασκόνια 92-62: Ερυθρόλευκη μαγεία!

Euroleague

Ο Ολυμπιακός (13-5) διέλυσε την Μπασκόνια (11-7) με 92-62 και «σφιχταγκάλιασε» το πλεονέκτημα της έδρας. Εκπληκτικό μπάσκετ από τους «ερυθρόλευκους» με εφτά παίκτες να σκοράρουν τουλάχιστον 8 πόντους

Ο Ολυμπιακός πήρε μία ακόμη νίκη στην Euroleague αφού επικράτησε της Μπασκόνια με 92-62 και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στο πολυπόθητο πλεονέκτημα έδρας. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) σε άμυνα κι επίθεση, «εγκλώβισαν» την Μπασκόνια και με εφτά παίκτες να σκοράρουν τουλάχιστον 8 πόντους, πήραν τη νίκη. ΟΙ Πειραιώτες απέδειξαν πως έχουν αφήσει πίσω τους την απώλεια του Κυπέλλου φτάνοντας να έχουν ακόμη και προβάδισμα 35 πόντων (76-41, 30’).

Στο ξεκίνημα του ματς οι Βάσκοι συμβάδιζαν στο σκορ ενώ πήραν κι ένα μικρό προβάδισμα (11-13, 7’). Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση στην άμυνά του και έσω αυτή βρήκε εύκολα καλάθια τα οποία του επέτρεψαν να κάνει σερί 7-0 (20-13, 9’).

Στην δεύτερη περίοδο η άμυνα έγινε ακόμη καλύτερη, οι Βάσκοι δεν έβλεπαν καν το καλάθι των γηπεδούχων και στην επίθεση τα πάντα λειτουργούσαν τέλια. Το δίδυμο στα γκαρντ Ουότερς με Γκριν, δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Σίτο Αλόνσο και πριν το καταλάβουν οι Βάσκοι βρέθηκαν στο -24 (double score 48-24).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να μειώσουν αρχικά. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν διάθεση να χαλαρώσουν. Με τα επίπεδα πίεσης στην άμυνα να παραμένουν υψηλά και τον Κώστα Παπανικολάου να πρωταγωνιστεί στην επίθεση ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά με τρίποντα των Παπανικολάου και Σπανούλη φτάνοντας της στους 35 πόντους (76-41, 30’)!

Στην τελευταία περίοδο ήταν λογική μία αγωνιστική κάμψη την οποία οι παίκτες της Μπασκόνια εκμεταλλεύτηκαν και μείωσαν τη διαφορά (76-52, 25’). Στο τελευταίο πεντάλεπτο η παρουσία Λοτζέσκι και Γκριν ταυτόχρονα έδωσε σκορ στους «ερυθρόλευκους» με το ματς να λήγει με σκορ 92-62.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν καταιγιστικοί και επιβλητικοί σε κάθε αγωνιστικό τομέα του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε δίποντα (55%-40%), τρίποντα (36.8%-15.4%) και ασίστ (17-10).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Παπανικολάου πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση. Σε 17:33 είχε 12 πόντους (2/3δ., 2/3τρ., 2/3β.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα κλέψιμο!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό βράδυ αρκετοί Βάσκοι, αλλά περισσότερο από όλους ο Σέιν Λάρκιν που τελείωσε με 12 πόντους οι περισσότεροι εκ των οποίων στο τελευταίο δεκάλεπτο (3/11δ., 0/2τρ., 6/6β.), 2 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο σε 30’.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Στο 7’ το σκορ ήταν 11-13. Στο 14’ ήταν 30-17 και το ματς τελείωσε νωρίς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Όποιος έπαιξε πρόσφερε στον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Ξεχώρισαν οι Σπανούλης (12π., 7 ασ., 5λ.), Πρίντεζης (12π., 3ρ.), Μάντζαρης (10π. τρομερή άμυνα) και Γιανγκ (7π., 5ρ.).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ντομινίκ Ουότερς έβγαλε δύο υπέροχες ασίστ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η μία άλεϊ ουπ στον Γιανγκ που κάρφωσε κι η άλλη χωρίς να βλέπει στον Μπιρτς.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τίποτα απολύτως.