Home / Αθλητισμός / ΑΕΚ / Νίκη της ΑΕΚ στην παράταση .«Ευρώπη σου ερχόμαστε»!

Νίκη της ΑΕΚ στην παράταση .«Ευρώπη σου ερχόμαστε»!

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο παρκέ του “Krylatskoye Sports Palace”, με την Κράσνι να προηγείται 8-2 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Η “Ένωση” επιχείρησε να ανακόψει τον ρυθμό της αντιπάλου της και, με δύο συνεχή εύστοχα τρίποντα του Σάκοτα, μείωσε σε 10-8. Ακολούθως, όμως, επήλθε μία σύντομη καθίζηση για τους “κιτρινόμαυρους”. Οι γηπεδούχοι, έτσι, όντες ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στην άμυνα, πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σκορ 10-0 (18-8, 7’5”), ενώ έκλεισαν στο +8 (22-14) την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, εντούτοις, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, μ’ ένα σερί 6-0, “μάζεψε” γρήγορα τη διαφορά (22-20, 11’30”). Η ΑΕΚ βελτιώθηκε αισθητά και κατάφερε να ισορροπήσει πλήρως το ματς. Ο Μαυροειδής, με τους πρώτους πόντους του στο παιχνίδι, ισοφάρισε 26-26 στα μέσα της περιόδου, ενώ η “Ένωση” πήρε -για πρώτη φορά- “κεφάλι” στο σκορ στα 17’43”, όταν προηγήθηκε 30-29 με καλάθι του Κάρτερ. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας ως πρωταγωνιστές του Μαυροκεφαλίδη (8π., 20’) και Σάκοτα (6π., 20’), έκλεισαν στο +1 (33-34) το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, μπήκε αποφασιστικά και, μ’ ένα επιμέρους σκορ 8-2, προηγήθηκε 42-35. Η Κράσνι, ωστόσο, αντέδρασε και μείωσε σε 42-40. Να σημειωθεί πως οι Τζόνσον, Χάμιλτον και Κούπερ ήταν αρκετά παραγωγικοί, προκαλώντας διαρκώς προβλήματα στην “κιτρινόμαυρη” άμυνα. Ο άλλοτε πόιντ γκαρντ των ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού (σ.σ.: Κούπερ), δε, ήταν εξαιρετικός και στον οργανωτικό τομέα.Η “Ένωση”, παρ’ όλα αυτά, έλεγχε τον ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντάς το στο +9 (48-57). Σημαντική, μάλιστα, αποτέλεσε η συνεισφορά του Χέρστον (14π., 30′), ο οποίος προστέθηκε -σε τούτο το διάστημα- στην επιθετική εξίσωση των φιλοξενούμενων.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ εξακολούθησε να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα (53-57, 55-61). Όταν, δε, η Κράσνι επιχείρησε την αντεπίθεσή της, η “Ένωση” είχε την απάντηση. Ο Μιλόσεβιτς, μ’ ένα “μεγάλο” τρίποντο, έδωσε μία σημαντική “ανάσα” στους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι απέκτησαν διαφορά 9 πόντων (55-64) στα μέσα του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δεν εμφανίσθηκαν διατεθειμένοι να παρατήσουν το ματς και, ύστερα από το τάιμ άουτ του Κιρίλ Μπολσάκοβ, “έτρεξαν” ένα επιμέρους 8-2, πλησιάζοντας στο -3 (63-66, 37′). Στα εναπομείναντα λεπτά, η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα ντέρμπι, με το σκορ να είναι 68-68 στα 72″ πριν από το φινάλε. Η Κράσνι προηγήθηκε 70-68 (39’08”) με καλάθι του Ζάιτσεβ, εντούτοις, η ΑΕΚ ισοφάρισε άμεσα (70-70, 39’16”) με τον εξαιρετικό -για μία ακόμη φορά- Μαυροκεφαλίδη. Ακολούθως, ο Κούπερ αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων από τα περίπου οκτώ μέτρα και, ως εκ τούτου, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η “Ένωση”, με δύο εύστοχες βολές του “Μαύρο”, προηγήθηκε 72-70, με τον Καλαμπόκη να διαμορφώνει -λίγο αργότερα- το 74-70 (42′). Η Κράσνι ισοφάρισε εκ νέου (74-74, 42’40”), ωστόσο, ο Χέρστον, παίρνοντας τη “σκυτάλη” από τον Μαυροκεφαλίδη, σκόραρε 5 πολύτιμους πόντους κι έκανε το 79-74 (43’31”). Ο Μαυροκεφαλίδης, εν συνεχεία, ήταν απόλυτα εύστοχος από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” (81-76, 43’43”), παρ’ όλα αυτά, ο Κούπερ μείωσε άμεσα (81-78, 43’53”).

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 33-34, 48-57, 78-82.

AEK: Γουόρεν, Κατσίβελης 2, Χέρστον 16 (2), Σάκοτα 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 28 (10ριμπάουντ, 10/17 δίποντα, 8/8 βολές)), Κάρτερ 6, Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς 11(1)(9ριμπάουντ), Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 6, Σκραμπ 4

Κράσνι: Κούπερ 27 (4) (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σοκόλοφ 8, Χάμιλτον 16 (1), Βόιτιουκ 2, Τζόνσον 17 (1), Γκουίν 2, Τκατσένκο 2, Ζάιτσεφ 4