Home / Αθλητισμός / Άλλα Αθλήματα / Πρωταθλητής στο Moto GP ο Χόρχε Λορένθο

Πρωταθλητής στο Moto GP ο Χόρχε Λορένθο

Πρωταθλητής στο Moto GP για 3η φορά στην καριέρα του ο Χόρχε Λορένθο. Ο αναβάτης της Honda ήταν πρώτος από την αρχή ως το τέλος στην πίστα της Βαλένθια και ο Βαλεντίνο Ρόσι έχασε τον τίτλο στο φινάλε.

Το πρώτο του πρωτάθλημα μετά το 2007 και τρίτο στην καριέρα του πανηγυρίζει ο Χόρχε Λορένθο. Εκμεταλλευόμενος την pole position που κατέκτησε χθες, αλλά και την τιμωρία του Βαλεντίνο Ρόσι που εκκίνησε τελευταίος μετά την απώθηση του Μαρκ Μάρκεθ στον προηγούμενο αγώνα, ο Ισπανός αναβάτης της Honda κέρδισε στην πίστα της Βαλένθια κι έφτασε τους 330 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον Ιταλό ομόσταβλό του.

Ο Μαρκ Μάρκεθ και ο Ντάνι Πεδρόσα με τις δύο Honda ακολούθησαν, ενώ ο «γιατρός», που κάλυψε γρήγορα 21 θέσεις αλλά δεν κατάφερε να μπει στην τριάδα, απέτυχε να πάρει τον έβδομο τίτλο του και πρώτο μετά το 2009. Έτσι πληρώνοντας το λάθος του στον προηγούμενο αγώνα έχασε ένα πρωτάθλημα στο οποίο ήταν πρωτοπόρος στη βαθμολογία μέχρι και το τελευταίο Moto GP.

«Το πίσω ελαστικό ήταν κατεστραμμένο και δεν έβλεπα τίποτα στους τελευταίους γύρους. Έπρεπε όμως να κρατήσω την αυτοσυγκέντρωσή μου. Τα καταφέραμε! Είμαστε πρωταθλητές, κάναμε μια εξαιρετική δουλειά όλοι μαζί. Είμαι περήφανος γι’ αυτό που πετύχαμε. Η Yamaha μού παρείχε μια απίστευτη μοτοσικλέτα», δήλωσε ο μεγάλος νικητής.