Home / Αθλητισμός / Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 77-69: Χτίζουν σερί οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στο «τριφύλλι»

Ευρωλίγκα

Ο Ολυμπιακός (11-5) νίκησε για έκτη σερί φορά τον Παναθηναϊκό (9-7) και με το 77-69, εδραιώθηκε στην «τετράδα» και καλοβλέπει Final 4 – Καθοριστικός ο Παπαπέτρου με οκτώ πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 77-69 και πλέον «θρονιάστηκε» στην δεύτερη θέση. Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη επί των «πράσινων» και πλέον οι Πειραιώτες απέχουν τρεις νίκες από τον συγκεκριμένο αντίπαλο αφού «δίπλωσαν» τις νίκες τους και σε περίπτωση ισοβαθμίας έχουν τον πρώτο λόγο.

Το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό, οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη (πάσες και επιλογές) με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να αλλάζει την κατάσταση υπέρ του Ολυμπιακού και με 8 συνεχόμενους πόντους «καθάρισε» τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός είχε πολλούς παίκτες σε κακή κατάσταση και τα περίμενε όλα από τους Μάικ Τζέιμς (24π.) και Κέι Σι Ρίβερς (23π.). Από τον Ολυμπιακό πλην του Παπαπέτρου (13π.) ξεχώρισε ο Κεμ Μπιρτς με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν 4 λάθη σε ένα δίλεπτο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από ένα μικρό προβάδισμα (2-5, 3’). Όταν οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Κεμ Μπιρτς (9π., 6ρ. στο πρώτο εφτάλεπτο) όχι μόνο ανέκτησαν τη διαφορά, αλλά ξέφυγαν και με 17-8 (9’). Η είσοδος του Μάικ Τζέιμς έδωσε πνοή στην επίθεση του Παναθηναϊκού αφού νωρίτερα οι Καλάθης και Τζεντίλε έκαναν τα πάντα… λάθος. Με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού η διαφορά μειώθηκε περισσότερο (19-13, 12’).

Η συνέχεια άνηκε στον Κέι Σι Ρίβερς ο οποίος βρήκε… μπόσικο τον Ματ Λοτζέσκι και με 10 δικούς του σερί πόντους (13 συνολικά στο ημίχρονο), έκανε το 24-23, (15’). Ένα ξέσπασμα του Κώστα Παπανικολάου και 4 εύκολους πόντους από τον Πάτρικ Γιανγκ έβαλαν ξανά σε θέση ισχύος τον Ολυμπιακό, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολλές καθαρές λύσεις και έμειναν κοντά στο σκορ (36-35, 19’).

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν παίρνοντας το προβάδισμα από νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους συνήθεις υπόπτους (Τζέιμς και Ρίβερς) το διατήρησαν (45-48, 27’).  Ο Ολυμπιακός στην επίθεση είχε έντονα προβλήματα μη μπορώντας να βρει ελεύθερα σουτ. Σε εκείνο το σημείο Ουότερς, Γκριν και Παπαπέτρου άλλαξαν τον ρυθμό, οι βιαστικές επιθέσεις των Μπουρούση και Τζεντίλε μετατράπηκαν σε αιφνιδιασμούς και με σερί 10-0, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 55-48 (30’).

Το δίδυμο Ουότερς-Γκριν συνέχισε απτόητο. Ο νεοφερμένος Αμερικανός με την άμυνά του σίγασε τον Τζέιμς (λογικό να κουραστεί κι όλας) ενώ με δικό του τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +11 (64-53, 34’). Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αποφασισμένοι να… πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και πολύ γρήγορα μείωσαν σε 65-62, (36’) με τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον. Σε εκείνο το σημείο ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε την ομάδα στην πλάτη του και με 8 συνεχόμενους πόντους (2/2 τρίποντα κι ένα εκπληκτικό κάρφωμα) έκανε το 73-62 (37’). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ σε εκείνο το σημείο δεν αντέδρασαν και ο Ολυμπιακός πήρε τη σπουδαία νίκη με 77-69.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός είχε 8 περισσότερα ριμπάουντ (37-29), 7 περισσότερες ασίστ (16-9) και είχε μεγαλύτερη ψυχραιμία στο τέλος έχοντας καλύτερες αποφάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τα 15 κλεψίματα και τα 4 λιγότερα λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σε 21:36 είχε 13 πόντους (1/1δ., 3/4τρ., 2/2β.) οι 8 εκ των οποίων στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς. Ο Έλληνας φόργουορντ ακόμη πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ κι έκανε ένα λάθος.

Εξαιρετικός για μία ακόμη φορά ο Κεμ Μπιρτς (21:12) με 11 πόντους έχοντας 5/5 δίποντα και 1/2 βολές, μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε μία μπάλα, έδωσε μία ασίστ, υπέπεσε σε 2 λάθη κι είχε 2 κοψίματα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Νικ Καλάθης (19:33) είχε 4 πόντους (όλοι στο πρώτο λεπτό) με 2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 0/2 βολές ενώ έδωσε 3 ασίστ, έκανε 4 λάθη κι είχε 4 κλεψίματα.

Ο Γιάννης Μπουρούσης δε βοήθησε το παραμικρό στα 14:21 είχε 3 πόντους (0/2δ., 1/2τρ.), ένα ριμπάουντ και 2 λάθη. Τέλος ο Αλεσάντρο Τζεντίλε αν και ξεκίνησε βασικός έμεινε άποντος με 0/5 σουτ!

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 65-62 ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 2/2 τρίποντα κι ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και μόνος του πήγε τη διαφορά στο +9 (73-64).

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ντομινίκ Ουότερς μπήκε για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο, έπαιξε 9:48 συνεχόμενα χάρη στην καταπληκτική του άμυνα πάνω στον Τζέιμς ενώ βοήθησε στο να δώσει πιο γρήγορο ρυθμό.

Αρκετά καλή δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε κι ο Έρικ Γκριν με 10 πόντους, 2 κλεψίματα και μία ασίστ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε τη μπάλα πριν το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι του Παναθηναϊκού βάζοντας «φωτιά» στο ΣΕΦ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός στην επίθεση είχε προβλήματα παίζοντας στατικά και κάπως… μονότονα.

Ο Παναθηναϊκός την άσχημη απόδοση βασικών παικτών του.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-37, 55-50, 77-69

Πηγή: gazzetta.gr