Home / Αθλητισμός / Η ανασκόπηση της Serie A

Η ανασκόπηση της Serie A

Νέο «αφεντικό» έχει από σήμερα η κορυφή στο ιταλικό πρωτάθλημα, αφού η Ίντερ «εκθρόνισε», προς ίδιον όφελος, τη Ρόμα νικώντας την 1-0 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, με τέρμα που σημείωσε το «πολυεργαλείο» Γκάρι Μεδέλ στο 31ο λεπτό.

Οι «τζαλορόσι», που είχαν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων τον Κώστα Μανωλά (ο Βασίλης Τοροσίδης ήταν στον πάγκο), τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Νίκολα Ριτσόλι απέβαλε στο 74΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μίραλεμ Πιάνιτς.

Ωστόσο, όλο το ματς μπορεί κανείς να πει πως κρίθηκε στη φάση του 61′, εκεί όπου το παγκόσμιο ποδόσφαιρο μπορεί να γράψει μια σελιδούλα για το επίτευγμα του πορτιέρο της Ίντερ, Σαμίρ Χαντάνοβιτς.

Συγκείμενα, ο Σλοβένος τερματοφύλακας κράτησε όρθια την ομάδα του κάνοντας τέσσερις αποκρούσεις μέσα σε διάστημα 5 δευτερολέπτων!

Ένα γκολ του Κουαδράδο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων επέτρεψε στη Γιουβέντους να στεφθεί νικήτρια στο ντέρμπι του Πιεμόντε με την Τορίνο, της οποίας επιβλήθηκε με 2-1 στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής στη Serie A.

Ο Πογκμπά είχε ανοίξει το σκορ για την πρωταθλήτρια Ιταλίας αλλά ο Μπόβο ισοφάρισε για την «γκρανάτα», που είδε τον Μπουφόν να της στερεί το 1-2 κάνοντας μεγάλη απόκρουση σε προσπάθεια του Γκλικ, κι ενώ ο Μπονούτσι είχε «σημαδέψει» το δοκάρι στο 90΄.