Home / Αθλητισμός / Η Ίντερ υποχρέωσε τη Γιουβέντους στη πρώτη φετινή της ήττα

Η Ίντερ υποχρέωσε τη Γιουβέντους στη πρώτη φετινή της ήττα

Στη Serie A…

Αθήνα
Αυτό σημαίνει «βαριά φανέλα»! Όταν συγκρούονται ομάδες όπως η Ιντερ και η Γιουβέντους, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το αποτέλεσμα με βάση την αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκονται. Οι «νερατζούρι», που πριν από τρία 24ωρα ταπεινώθηκαν στο Σαν Σίρο από την Χαποέλ Μπερ Σεβά, νίκησαν στο ίδιο γήπεδο την κυρίαρχο της Serie A με 2-1.

Χρειάστηκε μάλιστα να ανατρέψουν προβάδισμα το οποίο δημιουργήθηκε στο 66ο λεπτό με σκόρερ τον Λιχστάινερ. Μέσα σε 12 λεπτά, όμως, οι Ικάρντι και Πέρισιτς χάρισαν στην ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ μια πολύ σπουδαία νίκη, που παράλληλα αποτελεί την πρώτη βαθμολογική απώλεια της «Γιούβε».

Με γκολ του Μπάντελι στα τελευταία λεπτά, η Φιορεντίνα νίκησε 1-0 τη Ρόμα στο «Αρτέμιο Φράνκι» και της… έφραξε το δρόμο προς την κορυφή της Serie A΄. Μόλις τρεις ημέρες μετά την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στη Τούμπα (0-0) οι «Βιόλα» πέτυχαν μια πολύ σπουδαία νίκη. Με τη Ρόμα παρών σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Μανωλάς.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Κιέβο κατέβαλε την αντίσταση της Ουντινέζε επικρατώντας στις καθυστερήσεις 2-1 στο Ούντινε, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Serie A.

Ο Ορέστης Καρνέζης υπερασπίστηκε την εστία των γηπεδούχων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ στην αποστολή των «μπιανκονέρι φριουλάνι» είχε συμπεριληφθεί και ο Παναγιώτης Κονέ, ο οποίος αντικατέστησε στο 65΄ τον Εμίλ Χάλφρεντσον και παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα στο 78΄.

Η Κάλιαρι πέτυχε την πρώτη νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα. Η ομάδα από τη Σαρδηνία επικράτησε 3-0 της Αταλάντα και έφτασε τους 4 βαθμούς. Στο μεταξύ, η Κροτόνε πήρε τον πρώτο βαθμό της στο πρωτάθλημα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Παλέρμο.