Home / Αθλητισμός / Champions League: Στους «4» Παρί και Τσέλσι

Champions League: Στους «4» Παρί και Τσέλσι

Τεράστια πρόκριση στους ημιτελικούς του Champions League πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν, παρά την εντός έδρας ήττα με 0-1 από τη Μπάγερν. Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Τσέλσι είχε ουσιαστικά «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι με την Πόρτο και παρά την ήττα με 0-1 «σφράγισε» την παρουσία της στους ημιτελικούς.

Πλέον, οι Γάλλοι περιμένουν το νικητή του Ντόρτμουντ – Σίτι για να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση, ενώ η Τσέλσι θα παίξει με την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι, Λίβερπουλ – Ρεάλ Μαδρίτης.
Τα δοκάρια η Παρί, το γκολ η Μπάγερν
Η τύχη μπορεί να μην ήταν με μέρος της και να δεινοπάθησε στη διάρκεια του ματς, ωστόσο, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τεράστια πρόκριση για τους «4» του Champions League. Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε στο «Παρκ ντε Πρενς» με 1-0 τους «Παριζιάνους», αλλά δεν θα καταφέρει να υπερασπιστεί τον τίτλο που είχε κατακτήσει τον περασμένο Αύγουστο στη Λισαβόνα.
Η Παρί πήρε «εκδίκηση» για την ήττα της στον τελικό της περασμένης διοργάνωσης από τους «Βαυαρούς», καθώς το 3-2 στο Μόναχο την περασμένη εβδομάδα αποδείχθηκε αρκετό για να την στείλει στην τετράδα.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχαν τρία δοκάρια μέσα σε έξι λεπτά (34΄-39΄), όλα με τον Νεϊμάρ. Παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησε η Μπάγερν, το γκολ της πρόκρισης δεν ήρθε ποτέ για τους Βαυαρούς.
«Πάτησε» στο σκορ του πρώτου ματς η Τσέλσι
Η Τσέλσι «πάτησε» στο 2-0 του πρώτου αγώνα επί της Πόρτο, δεν «φόρτσαρε» στη ρεβάνς του «Σάντσεθ Πιθχουάν» (σ.σ. στο ίδιο γήπεδο είχε διεξαχθεί και η προηγούμενη αναμέτρηση) και παρά το γκολ που δέχτηκε στο 94ο λεπτό πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς.
Η ομάδα του Τόμας Τούχελ γνώρισε την πρώτη ήττα στο Champions League μετά από 9 ματς.
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των ρεβάνς των προημιτελικών του Champions League:

Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) – Mπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 0-1 (40΄ Τσούπο-Μότινγκ)
Τσέλσι (Αγγλία) – Πόρτο (Πορτογαλία) 0-1 (90΄+4 Ταρέμι)