Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / Α1 Ανδρών / Φιλικές νίκες για ΑΕΚ και Άρη, ήττα για τον ΠΑΟΚ

Φιλικές νίκες για ΑΕΚ και Άρη, ήττα για τον ΠΑΟΚ

Συνεχίζεται η προετοιμασία…

Αθήνα
Η ΑΕΚ επικράτησε με 96-95 της Γαλατάσαραϊ σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση για ακόμη μια αναμέτρηση ήταν πολύ καλή απέναντι σε μια ομάδα που θεωρητικά είναι καλύτερη της και έδειξε πως φέτος έχει τα φόντα να κάνει το κάτι παραπάνω τόσο σε Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη.

Η ΑΕΚ όπως και στα προηγούμενα φιλικά της έδειξε πως θα βασιστεί αρκετά στο περιφερειακό της σουτ ενώ φαίνεται πως βρήκε τον ηγέτη της στο πρόσωπο του Μπόμπι Ντίξον. ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο «κινητήριος μοχλός» της ομάδας του Γιουρι Ζντβοτς πετυχαίνοντας 34 πόντους έχοντας 6/10 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 4/4 βολές. Πολλές υποσχέσεις άφησε η παρουσία του νεαρού Γιώργου Τσαλμπούρη που πέτυχε 6 πόντους (2/2 τρ.), ενώ βοήθησε σημαντικά στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «αγριεμένοι» από την αρχή του αγώνα και πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (16-6 στο 6΄). Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό απέναντι στην τουρκική ομάδα, που φαινόταν να έχει χαμένα, και ανέβασε την διαφορά στο τέλος τους πρώτου δεκαλέπτου στους 15 (28-13). Χαρακτηριστικό της συγκέντρωσης των παικτών της ΑΕΚ είναι πως δεν υπέπεσαν ούτε σε ένα λάθος στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.

Η ΑΕΚ συνεχίζει να κάνει ότι θέλει στο παρκέ αφού η ομάδα του Αταμάν φαινόταν να έχει έρθει για τουρισμό στην Αθήνα και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους 25 (50-25 στο 16΄). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +19 (52-33) για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα πρώτα σημάδια ζωής στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όπου με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σμιθ μείωσε στους 12 (57-45 στο 23΄). Οι «κιτρινόμαυροι» με όπλο την ευστοχία τους από τα 6.75μ. δεν επέτρεψαν στην τουρκική ομάδα να πλησιάσει περισσότερο και κράτησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (75-61 στο 30΄).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ χαλάρωσε στην άμυνα και σε συνδυασμό με την ανεβασμένη απόδοση των παικτών της «Γαλατά» η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο κάτω από τους 10 πόντους (79-71 στο 34΄). Η Γαλατά παραλίγο να κάνει την ολική ανατροπή αφού στο 35΄πλησιασε στο καλάθι την Ένωση (81-79 στο 35΄) αλλά ο Ντίξον απάντησε με ένα ακόμα τρίποντο. Το παιχνίδι στα δύο τελευταία λεπτά έγινε θρίλερ με τον Σμιθ να σκοράρει ακατάπαυστα κα την τουρκική ομάδα με ένα σερί 7-0 να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 94-95, 12 δεύτερα πριν την λήξη. Όπως ήταν φυσικό την τελευταία επίθεση της ΑΕΚ ανέλαβε ο Ντίξον και με ένα δύσκολο λέι απ χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 52-33, 75-61, 96-95

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 9, Σάκοτα 12, Βασιλειάδης 7, Μιλόσεβιτς 14, Ντίξον 34, Λαρεντζάκης 4, Όουενς 4, Άτιτς 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 5, Τσαλμπούρης 6.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σμιθ 29, Πρέλτζιτς 12, Χατσίγεβα, Κορκμάζ 8, Τόμπσον 11, Αράρ 2, Πλάις 12, Ντέι 9, Ντίμπλερ 3, Γκιουλέρ, Κοκσάλ 9.

Επιβλητικός ο Άρης

Με επιβλητικό τρόπο ολοκλήρωσε τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας του ο Αρης. Επικράτησε  Ρουμανία επί της Στεάουα Βουκουρεστίου με 91-76.

Κορυφαίοι στο ματς για το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη ήταν οι Μάικλ Τζένκινς (16π., 3 ριμπ., 2 ασ.), Γουίλ Κάμινγκς (16π., 6 ριμπ., 6 ασ.), Ντέβον Μαρμπλ (13π., 5 ριμπ), ενώ χρησιμοποιήθηκε, για πρώτη φορά από την ενσωμάτωσή του με την ομάδα, ο Βίκτορ Σανικίτζε (6π., 11 ασ.). Η αποστολή των «κίτρινων» αναμένεται να επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη αύριο το απόγευμα.

Ο Αρης επέβαλε το… νόμο του από τις αρχές της δεύτερης περιόδου. Προηγήθηκε στο 15’ με 9 πόντους (32-41), διαφορά που «ανέβηκε» στο +15, λίγο πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο, με κάρφωμα από τον Τζένκινς (57-72).

Στα μισά της τελευταίας περιόδου βρέθηκε με «αέρα» 17 πόντων (35’ 62-79) και κατέκτησε τελικά τη νίκη με +15 (76-91).

Δεκάλεπτα: 26-24, 40-52, 60-74, 76-91

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Νεγκοϊτσέσκου, Σιγιάρτο 7 (1), Ντάρβιτσε 1, Γέφτοβιτς 13, Πετράτσε, Λονγκ 14 (3), Ιλιέσκου 4, Ρουνκάουσκας 27 (5), Πόπα, Μπάτσιου 2, Ντουζνίσκι 8

ΑΡΗΣ : Μαρμπλ 13 (3), Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 16 (2), Κάμινγκς 16 (2), Ζάρας 9 (1), Μούρτος 4, Σίμτσακ 4, Μπάκνερ 9, Σανικίτζε 6, Καββαδάς 8.

Ήττα για ΠΑΟΚ

Με δεύτερη ήττα, σε ισάριθμους αγώνες, ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Pinar Cup ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος», στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας του, έχασε απόψε στη Σμύρνη από την Πινάρ Καρσίγιακα, με 96-75.

Το χειρότερο, ωστόσο, από την εμφάνιση και το αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα, αποτέλεσε η απώλεια, λόγω τραυματισμού στο γόνατο, στο πρώτο δεκάλεπτο, του Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Ο 34χρονος πάουερ φόργουορντ δε χρησιμοποιήθηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί με την επιστροφή της αποστολής, αύριο το βράδυ (20.30), στη Θεσσαλονίκη.

Το κάκιστο δεύτερο μισό στιγμάτισε, σε αγωνιστικό επίπεδο, το πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου με 6 πόντους (9-15), η Καρσίγιακα αντέδρασε, έγινε «αφεντικό» στο ματς (10’ 27-22) και επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της στη δεύτερη περίοδο.

Με επιμέρους σκορ 22-7 έφυγε στα αποδυτήρια με +20 (49-29), με τον ΠΑΟΚ να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει. Το σκηνικό έγινε χειρότερο στην τρίτη περίοδο.

Επηρεασμένοι προφανώς και από τον τραυματισμό του Μαργαρίτη, οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22 πόντους στο 25’ (61-39), επίπεδο στο οποίο ήταν η διαφορά και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (81-59). Οι Τούρκοι πήραν τελικά το παιχνίδι με +21 (96-75).

Δεκάλεπτα: 27-22, 49-29, 73-54, 96-75

ΠΙΝΑΡ ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Ντίλαρντ 14 (2), Πέτγουεϊ 8 (2), Μπεϊγιούλ 7 (1), Μπον 6, Γκιουβέν, 4, Τσελέπ 2, Μπράουν 11 (3), Πονίτκα 15 (2), Καραχάν 3, Σεντούρκ 1, Σάμερς 20 (3), Ντογκάν 5.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μιλιένοβιτς 9 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας, Γλυνιαδάκης 10, Χρυσικόπουλος 4, Καμάρας 3 (1), Τέιλορ 13 (3), Σάιμπερτ 5, Μπράιαντ 5 (1), Πέινερς 7, Κλάντον 16, Μαργαρίτης 3 (1).