Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / Α1 Ανδρών / Τρίτη και… χαμένη για ΠΑΟΚ

Τρίτη και… χαμένη για ΠΑΟΚ

Ύστερα από δύο συνεχόμενες νίκες σε δύο μέρες, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε… φυσιολογικά κουρασμένος σήμερα και ηττήθηκε 89-71 από την Ζλάτορογκ Λάσκο. Πρώτος σκόρερ ο Βασιλειάδης.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Royal Cup 2015 της Μπρατισλάβας με την πρώτη του ήττα στο τουρνουά. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ηττήθηκε στο τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι της, με 71-89 από την Zlatorog Lasko.

Το φιλικό παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τα πολλά σφυρίγματα των διαιτητών και τις τρεις τεχνικές ποινές σε βάρος του ΠΑΟΚ, που τελείωσε αγώνα χωρίς τον Μάρκοβιτς που αποβλήθηκε με 5 φάουλ και τον Μαργαρίτη που χτύπησε σε μία φάση στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί στα πρώτα δύο τρίποντα που επιχείρησε (8-8) και παρά την αντίδραση της αντιπάλου του, διατήρησε το προβάδισμα (12-10 στο 4’), ξέφυγε με 4 πόντους (21-17) λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου και έμεινε μπροστά με διαφορά δύο πόντων (25-23) στο 10ό λεπτό.

Οι Σλοβένοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλάθι του Γιούρακ ξέφυγαν με διαφορά 7 πόντων (34-27), ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 (38-34) με «γκολ-φάουλ» του Κακαρούδη, αλλά στη λήξη του ημιχρόνου ο Βασλ με τρίποντο έδωσε αέρα 9 πόντων (45-36) στη Ζλάτορογκ, χτυπώντας στην κακή δεύτερη περίοδο των Θεσσαλονικέων.

Με τρίποντο του Ντούβνιακ ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το δεύτερο μέρος (45-39), αλλά η Ζλάτορογκ απάντησε με σερί 11-0 μετά και από τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε 56-39 (24’). Ο Δικέφαλος του βορρά άρχισε να αντιμετωπίζει και πρόβλημα με τα φάουλ, καθώς ο Μάρκοβιτς είχε ήδη 4 και η διαφορά πήγε στους 17 (67-50) με την λήξη της περιόδου, με την ελληνική ομάδα να ‘χει μείνει πολύ πίσω…

Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι έμεινε ημιτελής, καθώς τα συνεχόμενα τρίποντα από Τσόχλα, Δέδα, Βασιλειάδη και Ντούβνιακ μείωσαν την διαφορά (74-64), αλλά οι δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν στον σύλλογο, ουσιαστικά τον έθεσαν… νοκ-άουτ κι έκριναν το αποτέλεσμα. Στα λεπτά που απέμειναν, η παίκτες της Ζλάτορογκ ήταν πολύ εύστοχοι στα τρίποντα (συνολικά 15/29) και έφτασαν στο ευρύ 89-71.

Τα Δεκάλεπτα: 25-23, 36-45, 50-67, 71-89

ΠΑΟΚ: Ντούβνιακ 7 (1), Τέπιτς 8 (2), Λιάπης, Βασιλειάδης 14 (4), Κακαρούδης 12 (1), Τσόχλας 3 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 9, Κώττας, Μάρκοβιτς 13, Καμάρας, Σαλούστρος.

Ζλάτορογκ Λάσκο (Μίλοβιτς): Γιουράκ 12 (1), Μπάριτς, Τζέφτικ 21 (5), Αμπραμς 2, Βουγιασίνοβιτς 8 (1), Τσέμπατσεκ 9 (2), Βασλ 18 (4), Ντέκιτς 11 (1), Μάτσεκ, Κρούσιτς 5, Γκράντολνικ 3 (1)