Παλικ-Άρη

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Άρης, ο οποίος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα… αποδυτήρια στο ντέρμπι με την Καβάλα, με προσπάθεια διαρκείας έφθασε στην ανατροπή (2-1), παίζοντας σε… βούρκο.

Νίκη που του δίνει σημαντικό κέρδος από βαθμολογικής άποψης (επικράτησε του μεγάλου του αντίπαλου στον όμιλο), αλλά και που θα του δώσει ψυχολογική τόνωση πήρε ο Άρης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής και έκανε το «δύο στα δύο».

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου βρέθηκε να χάνει μόλις στο 3ο λεπτό στο εκτός έδρας ματς με την Καβάλα χάρη σε τέρμα του Μπρατσιάνι μετά από σέντρα του Παππά.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν απολύτως την αναμέτρηση και έχασαν αρκετές ευκαιρίες και η ισοφάριση ήρθε στο 62ο λεπτό με τον Εντουλού να κάνει τη σέντρα και τον Καπνίδη να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 83ο λεπτό.

Τάτος, Ντούνης και Καζναφέρης συνεργάστηκαν πολύ καλά και ύστερα από σουτ του τελευταίου έδιωξε με γροθιές ο Αθανασιάδης, αλλά ο Πόι πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, κάνοντας το 2-1.

Το παιχνίδι διεξήχθη σε κακό αγωνιστικό χώρο, ο οποίος επιβαρύνθηκε αρκετά από την έντονη βροχόπτωση που ξέσπασε το πρωί.

Καβάλα (Κώστας Ανυφαντάκης): Aθανασίου, Σταματόπουλος, Λιόλιος, Μαργαρίτης (85΄Παπαδόπουλος), Δέντσας (87΄Μπαντάνης), Παληγιώργος, Παππάς, Μπάτζιος, Μπρατσιάνι, Κανούλας (65΄Δουμάνης), Καζάκης

Άρης (Νίκος Αναστόπουλος): Τζινάρ, Γεωργιάδης, Τσουμάνης, Ρόβας, Μελισσάς, Ραούλ Μπράβo, Παυλίδης (65΄Ντούνης), Ν΄Λουντούλου (68΄Πόι), Καπνίδης (87΄Καλογέρης), Τάτος, Καζναφέρης