Home / Ειδήσεις / Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Δεν ξανάγινε τέτοια «αυτοκτονία»!

Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Δεν ξανάγινε τέτοια «αυτοκτονία»!

Αν και κρατούσε την τύχη στα χέρια του για παραπάνω από 35 λεπτά, ο Ολυμπιακός έγινε ιδανικός αυτόχειρας, γνωρίζοντας την ήττα με 83-82 από την Βαλένθια στο ΣΕΦ, ζευγαρώνοντας έτσι τα αρνητικά αποτελέσματα, έπειτα και από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Μονακό.Η ισπανική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 3/3 βολές του Κρις Τζόουνς 3/9″ πριν από το φινάλε, όταν οι Πειραιώτες αποφάσισαν να κάνουν φάουλ στο +2. Τελικά το φάουλ έγινε σε προσπάθεια για τρίποντο, με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει το τελευταίο σουτ, να αστοχεί ενώ υπήρξε επαφή με το δεξί του χέρι και να ρίχνει τους ερυθρόλευκους στο 4-2 στην κανονική περίοδο της EuroLeague.Εξαιρετικός ρυθμός στο ξεκίνημα Αν έβλεπε κανείς την στατιστική του αγώνα στο ξεκίνημα, τότε θα διαπίστωνε πως και οι δύο ομάδες είχαν από 5 λάθη.Ωστόσο αυτό δεν τις εμπόδισε και τον δείκτη του σκορ να ανεβάσουν ψηλά, αλλά και να δώσουν τρομερό ρυθμό στον αγώνα.Με τα τρίποντα τον Βεζένκοφ και Γουόκαπ ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορο προβάδισμα με 8-3, με τους Ισπανούς να απαντούν με τους Ντούμπλιεβιτς, Πουέρτο και Τζόουνς για το (18-14 στο 6’).Το κρεσέντο των τριπόντων συνεχίστηκε και από τις δύο ομάδες, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +5 (28-23).Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Κάαναν και Σλούκα να κρατούν την διαφορά σε διψήφια νούμερα και τον Πίτερς να πετυχαίνει το πρώτο σουτ, οι Πειραιώτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με μια διαφορά ασφαλείας(47-34).Απίθανο σερί της Βαλένθια και… ντέρμπι Με τους Ισπανούς να μπαίνουν με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο μέρος, «τρέχοντας» ένα σερί 10-0 η διαφορά μειώθηκε στους 6 (53-47). Κάπου εκεί φώναξε «παρών» ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος με τρία διαδοχικά τρίποντα έκανε το 69-56, με τον Σλούκα να γράφει το 71-58 στο 30′.