Home / Αθλητισμός / ΑΕΚ / Νεπτούνας – ΑΕΚ 80-86

Νεπτούνας – ΑΕΚ 80-86

Γι’ ακόμα ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι η ΑΕΚ ξεκίνησε άσχημα, με τη Νεπτούνας να το εκμεταλλεύεται τρέχοντας ένα σερί 7-0 στο 2’30”. Τα δύο γρήγορα φάουλ των Κατσίβελη και Μαυροκεφαλίδη δυσκόλεψαν το έργο του Ντράγκαν Σάκοτα σε άμυνα κι επίθεση. Παρόλα αυτά, τα τρίποντα των Σάκοτα (17-14) και Γουόρεν (20-17) διατήρησαν την “Ένωση” σε απόσταση αναπνοής με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-17 υπέρ των Λιθουανών.

Οι έτρεξαν νέο σερί 10-0 και ξέφυγαν με 11 πόντους (32-21), με τον πρώην παίκτη του “Δικεφάλου”, Μαζέικα (20 π) να κάνει τη μεγαλύτερη “ζημιά”. Η είσοδος του Μαυροκεφαλίδη (5 συνεχόμενους πόντους) και η άνοδος του Γούορεν έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 32-33, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-41 χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Καλαμπόκη.

Στην τρίτη περίοδο υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ (43-45, 49-49, 56-53). Η ΑΕΚ, παρά τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπάντερ (61-56) έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση του αγώνα και με δύο βολές του Παπαντωνίου μείωσε σε 61-58 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με τον 25χρονο γκαρντ και τον Μαυροειδή να “κόβουν και να ράβουν” στην άμυνα και τον Σάκοτα να “πυροβολεί” πίσω από τα 6.75μ, η “Ένωση” ξέφυγε με 61-70 στο 33’00”. Ο Ζάβακας μείωσε σε 68-71 με σουτ τριών πόντων, όμως η ΑΕΚ “απάντησε” με τον Κάρτερ και πήρε εκ νέου προβάδισμα 8 πόντων (68-76). Η νίκη κρίθηκε στη… ρώσικη ρουλέτα των ελεύθερων βολών με τους παίκτες του Σάκοτα να βγαίνουν αλώβητοι, επικρατώντας με 86-80.

Δεκάλεπτα: 22-17, 43-41, 61-58, 80-86.

Νεπτούνας: Γιούινγκ 17 (6 ασ), Σίκσνιους 4, Μαζέικα 20 (12/14 1π), Γκιρντζιούνας 3, Μπάντερ 5, Σαρακάουσκας, Γκάλντικας 9, Κουμπίλιους, Ζάβακας 10, Γκραντ 7 (6 ρ), Μπιρούτα 3, Μπουτκεβίτσιους 2

ΑΕΚ: Ανοσίκε (5 ρ), Παπαντωνίου 4, Σάκοτα 16 (4/8 3π), Άτιτς, Χέρστον 8, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (8 ρ), Κάρτερ 11 (4/4 2π), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 4, Γουόρεν 9.

Στα άλλα δύο παιχνίδια του ομίλου:

– Η Γαλατασαράι επικράτησε, έστω και δύσκολα, με 87-85 της Νίζνι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάσμε.

– Χάποελ Ιερουσαλήμ – Κράσνι (σε εξέλιξη).