Home / Αθλητισμός / Ποδόσφαιρο / Μπλόκο κορυφής στο ”Μπριτάννια” για Σίτι

Μπλόκο κορυφής στο ”Μπριτάννια” για Σίτι

Δύο πανέμορφες κινήσεις του Σακίρι στο πρώτο 15λεπτο απέφεραν δύο γκολ από τον Αρναούτοβιτς, με την Στόουκ να νικά 2-0 τη Σίτι και να δίνει εξαιρετική ευκαιρία στη Λέστερ να μείνει μόνη πρώτη.

Σοκ για τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία γνώρισε εκτός έδρας την ήττα 2-0 από την Στόουκ. Ένα αποτέλεσμα που δίνει μια μοναδική ευκαιρία στη Λέστερ να μείνει μόνη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα εάν απέναντι στη Σόυονσι καταφέρει να πάρει έστω κι έναν βαθμό.

Στο παιχνίδι που έγινε στο «Μπριτάνια» το αποτέλεσμα κρίθηκε κατά ένα μεγάλο βαθμό στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα. Στο διάστημα αυτό η Στόουκ η οποία μπήκε φουριόζα στο ματς σκόραρε δύο φορές παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ.

Μάλιστα, και τα δύο τέρματα προήρθαν με πανομοιότυπο τρόπο. Ο Σακίρι με εξαιρετικό τρόπο έστρωσε τη μπάλα στον Αρναούτοβιτς ο οποίος και σκόραρε και στο 7ο άλλα και στο 15ο λεπτό του αγώνα.

Η Μάντσεστερ Σίτι αν και προσπάθησε δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 41ο λεπτό με τον Κολάροφ αλλά μέχρι εκεί. Από την άλλη πλευρά, η Στόουκ έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει και τρίτη φορά στο 43ο λεπτό με τον Αρναούτοβιτς.