Home / Αθλητισμός / Με νίκη ξεκίνησε το Κόπα Αμέρικα η «οικοδέσποινα» Χιλή

Με νίκη ξεκίνησε το Κόπα Αμέρικα η «οικοδέσποινα» Χιλή

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η «οικοδέσποινα» Χιλή στην πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα, καθώς νίκησε στο Σαντιάγο με 2-0 το Εκουαδόρ, στο πλαίσιο του 1ου ομίλου της διοργάνωσης.

Στο κατάμεστο στάδιο του Σαντιάγο η Χιλή ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη κόντρα στο Εκουαδόρ, το οποίο είχε στην αρχική του σύνθεση τον Κριστιάν Νομπόα του ΠΑΟΚ.

Ο Αρτούρο Βιδάλ άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό, μετά από αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, και ο Βάργκας στο 84′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το Εκουαδόρ στο 81′ έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Βαλέντσια, αλλά η κοντινή κεφαλιά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις ο Ματίας Φερνάντες είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας για τα δύο τελευταία λεπτά τη Χιλή με 10 παίκτες.

Την επόμενη αγωνιστική οι διοργανωτές αντιμετωπίζουν το Μεξικό, ενώ το Εκουαδόρ θα αγωνιστεί κόντρα στην Βολιβία.

Χιλή: Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ, Χάρα, Μένα, Αρανγκίς (85′ Πιζάρο), Ντίαζ, Βιδάλ, Αλέξις Σάντσες, Μποσεζούρ (46′ Βάργκας), Βαλδίβια (67′ M. Φερνάντες).

Ισημερινός: Ντομίνγκες, Αγιοβί, Ατσιλιέρ, Εράσο, Παρέδες, Μαρτίνες (80′ Ιμπάρα), Νομπόα, Λάστρα (67′ Κινιόνες), Μοντέρο, Βαλέντσια, Μπολάνιος.