Αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά έφυγε με το ροζ φύλλο του αγώνα από το Ιβανώφειο.

Η ΑΕΚ επικράτησε (72-79) εκτός έδρας του Ηρακλή και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο εφετινό ελληνικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρίσκεται στο 5-0 (δεν υπολογίζεται το ματς με τον ΠΑΟΚ), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-3.

Μπροστάρηδες για την «Βασίλισσα» στο σημερινό ματς, ήταν οι Κιθ Λάνγκφορντ, Λίνος Χρυσικόπουλος και Γιόνας Ματσιούλις, που έβγαλαν τα κάστανα από τη… φωτιά.

Ο Χρυσικόπουλος… ξέσπασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, βοηθώντας την ΑΕΚ, ενώ ο Λιθουανός ήταν ο άνθρωπος του τρίτου μέρους, τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Βασίλης Καββαδάς έκανε εκπληκτικά πράγματα, σημειώνοντας 21 πόντους, ενώ για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, θετική παρουσία είχαν και οι Μπόουλιν (14 π.)- Χάνλαν (15 π.)

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο έφερε την υπογραφή του Βασίλη Καββαδά, που ήταν και η μόνιμη πηγή κινδύνου. Οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στις πρώτες επιθέσεις, με τον Έλληνα σέντερ να σπάει το ρόδι. Καλάθι και φάουλ για το 3-0, με τον Γκίκα να απαντάει από τη γραμμή των 6.75.

Με τρίποντο, ο Λάνγκφορντ έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (5-6), με τη συνέχεια να ανήκει στον Βασίλη Καββαδά. 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο από τον σέντερ του Ηρακλή, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα τριών πόντων (14-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός ανέβηκε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε τρομακτική κατάσταση τον Λίνο Χρυσικόπουλο. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με καλάθι-φάουλ του Κατσίβελη και λει απ του Ζήση, πήρε το προβάδισμα (14-16). Ο Βεργίνης ισοφάρισε, με τον Κατσιβέλη όμως να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Ένωση (16-20).

Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Χρυσικόπουλος. Με διαδοχικούς πόντους του 28χρονου παίκτη, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 (23-32). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, φτάνοντας στον πόντο (31-32), ωστόσο μετά από καλάθι του Λάνγκφορντ και τρίποντη βόμβα του Ματσιούλις στο τέλος, το ημίχρονο έκλεισε υπέρ των «κιτρινόμαυρων» (31-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο, ανήκε ολοκληρωτικά στον Γιόνας Ματσιούλις. Ο Λιθουανός δεν σταματιόταν από τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου, με την ΑΕΚ να πατάει το γκάζι.

Η διαφορά έφτασε στο +11 για τους φιλοξενούμενους (41-52, 26′), με τον Ζήση να την διευρύνει (41-54, 27′). Ετσι, το τέλος του τρίτου μέρους, βρήκε τη Βασίλισσα στο +12 (44-56).

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο τελευταίο μέρος, με τον Ματσιούλις να εκτοξεύει τη διαφορά στους 16 πόντους (48-64). Στη συνέχεια όμως, ο Γηραιός συμμάζεψε τη διαφορά, με πρωταγωνιστή τον Μπόουλιν (59-66, 37′). Ο Ηρακλής προσπάθησε να μειώσει με τον Χάνλαν, αλλά ο Λάνγκφορντ διατήρησε το προβάδισμα της ΑΕΚ (66-74, 39′), με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να πανηγυρίζει ακόμη μια νίκη την εφετινή σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 21 (8/10 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπόουλιν 14 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μουρ 2, Χάνλαν 15 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαγκς 8 (3/9 σουτ), Τσαϊρέλης 7, Βεργίνης 4, Ντάνιελ, Γκιουζέλης, Χάτσερ 1 (3 ασίστ, 6 λάθη)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 1 ασίστ, 4 λάθη), Γιάνκοβιτς 2 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Γκίκας 7 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαυροειδής 2, Μορέιρα 6, Ματσιούλις 18 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Κατσίβελης 7, Ζήσης 7 (4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Κίνγκσλεϊ