Την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τις ευρωπαϊκές θέσεις έχασε η Άστον Βίλα.

Η ομάδα του Ντιν Σμιθ σπατάλησε πολλές ευκαιρίες και έμεινε στο 0-0 κόντρα στην Μπέρνλι. Με αυτή την ισοπαλία, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 19 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο 19’ το φαλτσαριστό σουτ του Ροντρίγκες έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 22ο λεπτό το πλασέ του Τραορέ κόντραρε σε σώματα και στο 23΄ο Μαρτίνεθ είπε όχι σε νέα προσπάθεια του Ροντρίγκες.

Στο 31ο λεπτό ο Λόουτον έσωσε πάνω στη γραμμή μετά το σουτ του Γουότκινς και στο 37’ ο Πόουπ και το δοκάρι γλύτωσαν την Μπέρνλι από βέβαιο γκολ.

Στο 88ο λεπτό η κεφαλιά του Μινγκς πέρασε ελάχιστα έξω, όπως και το σουτ του Γκρίλις στο 90’.

ΒΙΛΑ: Μαρτίνεθ, Ελ Μοχαμαντί, Τάργκετ, Μινγκς, Χάους, Νακαμπά, Γκρίλις, ΜακΓκίν, Τραορέ (80’ Ντέιβις), Ελ Γκαζί, Γουότκινς

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Λόουτον, Μπρέιντι (90+1’ Πίτερς), Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝέιλ, Ροντρίγκες (65’ Μπαρνς), Γουντ (82’ Βίντρα)