Home / Αθλητισμός / Κορυφή για Βραζιλία, ταπεινωτική ήττα για Αργεντινή

Κορυφή για Βραζιλία, ταπεινωτική ήττα για Αργεντινή

Στα προκριματικά του Μουντιάλ

Aθήνα

H Βραζιλία σκαρφάλωσε στην κορυφή της Νότιας Αμερικής, πανηγυρίζοντας νίκη (0-2) επί της Βενεζουέλας, σε έναν αγώνα για την προκριματική φάση του Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018, που διεξήχθη μέσα σε καταρρακτώδη βροχή και σταμάτησε για περίπου μισή ώρα, όταν έσβησαν οι προβολείς στη Μέριδα.

Νωρίτερα η Αργεντινή, χωρίς την έμπνευση του τραυματία αρχηγού της Λιονέλ Μέσι, υπέστη μία ταπεινωτική ήττα (0-1), μπροστά στους συμπατριώτες της από την Παραγουάη. Ηττα που την άφησεστην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, πέντε βήματα κάτω από την κορυφή.

Η πέντε-φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια, που ήταν χωρίς τον τιμωρημένο επιθετικό της Μπαρτσελόνα, Νειμάρ, άνοιξε (8) το σκορ, όταν ο Ζέσους εκμεταλλεύτηκε, λανθασμένη επιλογή του τερματοφύλακα της Βενεζουέλας, πήρε την μπάλα και την πέρασε με πλασέ από πάνω του, στέλνοντάς την στα δίκτυα. Στην επανάληψη ο Γουίλιαν (53) διπλασίασε τα γκολ της Βραζιλίας.

Μετά 73 λεπτά ματς, έσβησαν τα φώτα στο Metropolitano και το παιχνίδι διακόπηκε για είκοσι λεπτά. Όταν άρχισε ξανά, δεν υπήρχε ενθουσιασμός και έτσι ο Τιτέ, που αντικατέστησε τον Ντούνγκα, τον Ιούλιο, ήταν στην ευχάριστη θέση να καταγράψει την τέταρτη νίκη του σε τέσσερις αγώνες, στον πάγκο της Βραζιλίας.

Ο Γκονσάλες νίκησε (18) τον Σέρχιο Ρομέρο, διαμορφώνοντας τις συνθήκες θρι8άμβου για την Παραγουάη στην Κόρντοβα.

Η Ουρουγουάη έμεινε όρθια (2-2) στην Κολομβία, αλλά έπεσε από την κορυφή. Ο Λουίς Σουάρες σημείωσε το 19ο γκολ του σε αγώνες προκριματικής φάσης, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του πρώην επιθετικού της Αργεντινής, Ερνάν Κρέσπο. Ο Ροντρίγες (27) το άλλο γκολ των Ουρουγουανών, Αγκιλάρ (15) και Μίνα (84) άνοιξαν και έκελισαν το σκορ για την Κολομβία.

Από δύο γκολ σημείωσαν Εσκομπάρ (3,43) και Βαλένσια (47,89) στην ισοπαλία(2-2) της Βολιβίας με τον Ισημερινό, δύο και ο Βιδάλ (10,85) ικανά να χαρίσουν όμως τη νίκη (2-1) στη Χιλή στο ραντεβού της με το Περού (σκόρερ ο Φλόρες στο 76).

Οι τέσσερις πρώτες της βαθμολογίας προκρίνονται αυτόματα για τη Ρωσία το 2018 με την πέμπτη να δίνει αγώνες πλέι-οφ με τους πρωταθλητές Ωκεανίας σε μια διηπειρωτική αναμέτρηση.