Home / Αθλητισμός / Ισόπαλο το ντέρμπι Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο, «στοπ» στο σερί της Ρεάλ

Ισόπαλο το ντέρμπι Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο, «στοπ» στο σερί της Ρεάλ

Στην Primera Division

Αθήνα

H Μπαρτσελόνα απέτυχε να αξιοποιήσει την πρώτη απώλεια βαθμών της Ρεάλ Μαδρίτης (1-1 με Βιγιαρεάλ), μιας και δεν κατάφερε να πανηγυρίσει (1-1) στο ντέμρπι με την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Camp Nou, σε ένα ματς όπου ο Λιονέλ Μέσι τραυματίστηκε στη βουβωνική χώρα.

Ο Ιβάν Ράκιτιτς έβαλε (41’) την πρωταθλήτρια μπροστά στο σκορ, αλλά οι Καταλανοί έχασαν τον έλεγχο μετά το ημίχρονο και τον τραυματισμό του Σέρχιο Μπουσκέτς, με συνέπεια ο Ανχελ Κορέα να ισοφαρίσει στο 61’, λίγο μετά και την αποχώρηση του τραυματία Μέσι.

Νωρίτερα η Ρεάλ χάλασε το απόλυτο ξεκίνημά της στην ισοπαλία με την Βιγιαρεάλ και κυρίως δεν κατάφερε να δημιουργήσει νέο ρεκόρ σερί νικών στο πρωτάθλημα, μένοντας στις 16, επιτυχία που μοιράζεται με την Μπαρτσελόνα (σεζόν 2010/11).

Ο Σοριάνο με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην Βιγιαρεάλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Σέρχιο Ράμος ισοφάρισε νωρίς (48) στην επανάληψη . Ετσι η Βιγιαρεάλ έγινε η πρώτη ομάδα μετά τον Φεβρουάριο που μένει αήττητη εναντίον της Ρεάλ στο πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ «έτρεξε» το ρεκόρ της από τις 2 Μαρτίου 2016 μέχρι τις 18 Σεπτεμβρίου. Η τελευταία της απώλεια, πριν από το ματς με τη Βιγιαρεάλ ήταν στις 27 Φεβρουαρίου στο ντέρμπι με την Ατλέτικο Μαδρίτης (0-1). Κατά τη διάρξεια αυτών 6,5 μηνών πέτυχε 51 γκολ και δέχθηκε 12.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε (1-2) από την Γρανάδα , ενώ οι Βάσκοι της Ρεάλ Σοσιεδάδ, ξέσπασαν (4-1) πάνω στην Λας Πάλμας.