Home / Ειδήσεις / Τρομακτική η ΤΣΣΚΑ στην Τουρκία, δύσκολα η Αρμάνι

Τρομακτική η ΤΣΣΚΑ στην Τουρκία, δύσκολα η Αρμάνι

Στην Ευρωλίγκα…

Αθήνα
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προκάλεσε… τρόμο στην πρεμιέρα της στην φετινή Ευρωλίγκα, αφού πέρασε σαν άνεμος από την Τουρκία επικρατώντας με 109-84 της Γαλατάσαραϊ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των Ρώσων ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 20 πόντους και 11 ασίστ και ο Νάντο Ντε Κολό με 22 πόντους.

Ο Σέρβος είχε 5/10 τρίποντα με τον Γάλλο να ακολουθεί με 8/12 δίποντα, ενώ τους ακολούθησαν οι Τζάκσον με 16 πόντους και ο Φριτζόν με 15. Από τους γηπεδούχους που στο 4ο δεκάλεπτο έχασαν την επαφή με το σκορ, ο Γκιουλέρ είχε 16 πόντους, ο Τάιους 15, ο Ντέι 12 και από 11 οι Πρέλιτζιτς και Σμιθ.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας διεκόπη για λίγα λεπτά λόγω ρίψης αντικειμένων από την εξέδρα, γεγονός που σημαίνει ότι η Ευρωλίγκα αναμένεται να τιμωρήσει τους Τούρκους.

Τη 2η αγωνιστική η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό Superfoods (21/10, 20:00), ενώ η «Γαλατά» παίζει ξανά στην Τουρκία με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα (21/01, 20:00).

Τα Δεκάλεπτα: 18-27, 45-57, 71-81, 84-109

Γαλατασαράι: Σμιθ 11, Πρέλντζιτς 11, Μίτσοφ 3, Τάιους 15, Τόμπσον 2, Σλιμπ 3, Πλάις, Ντέι 12, Γκιουλέρ 16, Ντίμπλερ, Ντέντμον 7, Κοκσάλ 4.

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 22, Κουλάγκιν 7, Τεόντοσιτς 20, Ογκουστιν 8, Φριτζόν 15, Τζάκσον 11, Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 5, Ειρς, Κριάπα 2, Κουρμπάνοφ 8, Χάινς 13.

Αρμάνι Μιλάνο – Μακάμπι Τελ Αβίβ 99-97

Πολύ δύσκολη νίκη για την Αρμάνι στο Μιλάνο με 99-97 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, χάρη σε κόψιμο του Τζαμέλ ΜακΛίν στην τελευταία φάση.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους Ιταλούς να παίρνουν μικρή διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε και πάλι θρίλερ, με τον ΜακΛίν να κόβει στην τελευταία φάση του αγώνα τον Σίλβεν Λάντεσπεργκ, σφαγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Τα Δεκάλεπτα: 25-24, 44-44, 72-65, 99-97.