Είχαμε την ψευδαίσθηση της «Οστπολιτίκ»: ο Βλαντίμιρ Πούτιν μπορούσε να μας πουλά φθηνό φυσικό αέριο και ταυτόχρονα να προσαρτά την Κριμαία. Τώρα την πολιτική για την ενέργεια: και ευρωπαϊκή αλληλεγγύη και «Germany first». Την ανοχή για την Τουρκία: επιμένουμε να παριστάνουμε ότι ο Ταγίπ Ερντογάν είναι φίλος και σύμμαχος. Και βεβαίως την Κίνα: και εταίρος (;) και αντίπαλος. Ο Όλαφ Σολτς δείχνει να πιστεύει – όπως και η προκάτοχός του – ότι μπορεί να ισορροπήσει, χωρίς απώλειες. Ο Εμανουέλ Μακρόν είναι μάλλον ο πρώτος που θα διαφωνήσει.
![](https://www.pes.gr/wp-content/uploads/2022/11/ceb3ceb5cf81cebcceb1cebdceafceb1-ceb3ceb1cebbcebbceafceb1-cebaceb1cf84ceb1ceb4ceb9cebaceb1cf83cebcceadcebdceb5cf82-cebdceb1-cf84_63675d7b5320f-620x330.jpeg)