Home / Αθλητισμός / Ήττα η Ρόμα, «γκέλα» η Ίντερ, «Χ» στο ντέρμπι

Ήττα η Ρόμα, «γκέλα» η Ίντερ, «Χ» στο ντέρμπι

Στο Campionato…

Αθήνα
Η Τορίνο επικράτησε 3-1 της Ρόμα, στον πρώτο κυριακάτικο αγώνα της 6ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, και την άφησε πέντε βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Γιουβέντους και τέσσερις από τη δεύτερη Νάπολι.

Το μοναδικό γκολ των «τζιαλορόσι», με τους οποίους αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Μανωλάς, σημείωσε με πέναλτι ο Φραντσέσκο Τότι, φτάνοντας τα 250 τέρματα στο Campionato.

Με τον Βασίλη Τοροσίδη βασικό και τον Μάριο Οικονόμου να μπαίνει ως αλλαγή στο 63΄, η Μπολόνια σταμάτησε στις τρεις νίκες το σερί της Ιντερ, αποσπώντας 1-1 στο «Σαν Σίρο», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ντέστρο, ο Πέρισιτς ισοφάρισε και στο β΄ ημίχρονο οι «νερατζούρι» πίεσαν ασφυκτικά, χωρίς όμως να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ.

Χωρίς νικητή και σκορ ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο «Αρτέμιο Φράνκι» ανάμεσα στη Φιορεντίνα και τη Μίλαν, για την 6η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα της Τοσκάνης είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη, αλλά ο Ίλιτσιτς «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Ετσι η Ιντερ απομακρύνθηκε από την πρωτοπόρο Γιουβέντους και τη δεύτερη της κατάταξης Νάπολι (στο -4 και -3 αντίστοιχα), τουλάχιστον όμως άφησε πίσω της τη Ρόμα, που νωρίτερα ηττήθηκε 3-1 από την Τορίνο.

Οι «τζιαλορόσι» ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση με άλλες τρεις ομάδες, μεταξύ των οποίων και η συμπολίτισσά τους Λάτσιο, η οποία επικράτησε στο «Ολίμπικο» 2-0 της Εμπολι.

Στο μεταξύ η Ουντινέζε, με τους Ορέστη Καρνέζη και Παναγιώτη Κονέ στη βασική ενδεκάδα, έχασε 1-0 από τη Σασουόλο, ενώ η Πεσκάρα απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις».