Home / Ειδήσεις / Hurry Up – ΑΕΚ 17-25: «Σφράγισε» την πρόκριση με δεύτερη νίκη η Ένωση

Hurry Up – ΑΕΚ 17-25: «Σφράγισε» την πρόκριση με δεύτερη νίκη η Ένωση

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο χάντμπολ, η ΑΕΚ επικράτησε με 25-17 στην Ολλανδία της Hurry Up και διπλασίασε τις νίκες της, «τσεκάροντας» το εισιτήριο για τις 32 καλύτερες ομάδες του EHF European Cup! Η Ένωση έδειξε από το πρώτο λεπτό τις διαθέσεις της, κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση και έφτασε σε μία ακόμα ευρωπαϊκή νίκη, χαροποιώντας και τους 150 φίλους της ομάδας που στάθηκαν στο πλευρό της σε ένα ακόμα γήπεδο του εξωτερικού.Στο αγωνιστικό κομμάτι, μετά τα πρώτα 5 μουδιασμένα λεπτά και με τον Μάτσκεβιτς ήδη να έχει πραγματοποιήσει 3 επεμβάσεις, η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ με 5-2. Αραμπατζής, Λιάπης και Ηλιόπουλος ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-9, αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ.Διαβάστε επίσης: Επικό βίντεο: Μπελούτσι και Σκόκο έκαναν πλάκα στον Μάξι Ροντρίγκες!Ο Μάτσκεβιτς έπιασε πέναλτι και στην απέναντι πλευρά ο Λιάπης από το πίβοτ σημείωσε το 4-10. Οι Ολλανδοί απάντησαν με δικό τους σερί 4-0 (8-10), με τον Αλέξη Αλβανό να καλεί και αυτός με τη σειρά του τάιμ άουτ. Αυτό αφύπνισε τους παίκτες του που με επιμέρους σερί 4-1, έφτασαν στο 9-14 του πρώτου μέρους.Στο β’ ημίχρονο, η ΑΕΚ ανέβασε σταδιακά ρυθμούς, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους ειδικά με την άμυνά της. Το 11-14, μετατράπηκε σε 14-21, με τους Ζίβκοβιτς και Λέμος να πλαισιώνουν τον Ηλιόπουλο επιθετικά που έμοιαζε να κάνει ό,τι θέλει. Ο τεχνικός του Δικεφάλου στα τελευταία 10 λεπτά προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, με κυριότερη και αυτήν του τερματοφύλακα.Ο Μάτσκεβιτς ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, αποχωρώντας καταχειροκροτούμενονς από όλους, με τον νεαρό Καλαμάτα να περνά στο παιχνίδι. Ο νεαρός γκολκίπερ της ΑΕΚ πραγματοποίησε 2 σπουδαίες επεμβάσεις, γνωρίζοντας την αποθέωση. Αραμπατζής και Ρογκούλσκι με ωραία τελειώματα διαμόρφωσαν το 17-25 που ήταν και το τελικό σκορ.Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-5, 3-8, 5-10, 8-11, 9-14 (ημιχρ.), 12-15, 14-18, 14-19, 14-21, 16-23, 17-25.HURRY UP (Εμάνουελ Κρέμερ): Μέιερ 1, Μορέιρα 3, Μπόνστρα 1, Μπος 1, Μιράντα, Αζένια 2, Μιντέμα, Βερμέερ 2, Φερέιρα, Σόουμεικερ, Φίγκε, Ρίκστεν 6, Τοτ, Γιάσπερς 1.ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Mάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ 2, Ζίβκοβιτς, Καλαμάτας, Αλμέιδα 1, Ηλιόπουλος 5, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Καλόμοιρος, Σόκολιτς, Τσιτομπί 3, Ρογκούλσκι 5, Λέμος 1, Κεδέρης.