Home / Αθλητισμός / Ποδόσφαιρο / Τριάρα με τις… ρεζέρβες η Μπάγερν

Τριάρα με τις… ρεζέρβες η Μπάγερν

Με αλλαγές στη σύνθεση της, η Μπάγερν επικράτησε 3-0 της Ντάρμσταντ κι έκανε το 5 στα 5 στην Μπουντεσλίγκα – Νίκες για Βόλφσμπουργκ και Κολωνία.

Φρεσκάρισμα στην ενδεκάδα της Μπάγερν έκανε ο Πεπ Γκουαρδιόλα, αφού συγκριτικά με το ματς της Τετάρτης στο Φάληρο, δεν ξεκίνησαν στην ενδεκάδα οι Τσάμπι Αλόνσο (μπήκε στο 72′), Αλκάνταρα, Μίλερ (πέρασε αλλαγή στο 68’), ενώ ο Λεβαντόφσκι ήταν εκτός αποστολής.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με έξοχη βολίδα του Βιδάλ που έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στην εστία της Ντάρμσταντ για ν΄ ανοίξουν το σκορ, δίνοντας και μια απάντηση στον Φραντς Μπεκενμπάουερ, για την έντονη κριτική που του άσκησε μεσοβδόμαδα. Το ματς «καθάρισε» για την Μπάγερν λίγο μετά τη συμπλήρωση 15 λεπτών στο δεύτερο μέρος. Ο Ρόντε έβγαλε την ασίστ στον Κομάν για το 0-2, ενώ ο Ρόντε μετά από ωραία πάσα του Ντάγκλας Κόστα, πέρασε μόνος από δεξιά στην περιοχή, αρχικά πλάσαρε στο δοκάρι, αλλά ο ίδιος πήρε την επιστροφή και έστειλε την μπάλα στην εστία για το 0-3.

Η σύνθεση της Μπάγερν: Νόιερ, Ραφίνια, Αλάμπα, Μπόατενγκ (72’ Τσάμπι Αλόνσο), Μπερνάτ, Ρόντε, Κίμιχ, Βιδάλ (66’ Χάβι Μαρντίνες), Κομάν, Ντάγκλας Κόστα (68’ Μίλερ), Γκέτσε

Η Κυπελλούχος Βόλφσμπουργκ κατέβαλλε την Χέρτα με 2-0 και βρίσκεται στην 3η θέση με 11. Ο Μπας Ντοστ στο 76′ μετά από ασίστ του Καλιγκιούρι άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος αξιοποίησε στο 88′ το πέναλτι που κέρδισε ο Ντράξλερ για να γίνει το 2-0. Στις κερδισμένες της αγωνιστικής ήταν ακόμα η Κολωνία που επικράτησε 1-0 της Γκλάντμπαχ που παραπαίει, με γκολ του Μοντεστέ στο 64ο λεπτό και βρίσκεται στην 4η θέση της κατάταξης, μαζί με την Ίγκολσταντ που στο 93′ με εύστοχο χτύπημα του Χάρτμαν, νίκησε μέσα στο “Βέζερ Στάντιον” την Βέρντερ Βρέμης 1-0.