Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου προκρίθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κέρδισε τη Γουότφορντ με 1-0 στο Ολντ Τράφορντ.

Οι κόκκινοι διάβολοι με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, αφού ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ αποφάσισε να δώσει «ανάσες» στους βασικούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα, δεν ανέβασαν ρυθμό και προκρίθηκαν με μια άκρως κυνική και αποτελεσματική εμφάνιση χάρη στο τέρμα του Σκοτ ΜακΤόμινεϊ.

Πιο συγκεκριμένα, στο 5ο μόλις λεπτό μετά από κόρνερ του Τέλες, ο ΜακΤόμινεϊ έκανε το 1-0 με κεφαλιά, ενώ στο 20’ σε ίδια φάση, ο Μπεϊγί πήρε την κεφαλιά αυτή τη φορά αλλά αστόχησε. Στο 29ο λεπτό ο Σαρ έκανε το σουτ αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 43’ ο Μπάτσμαν έσωσε μετά από σουτ του Μάτα.

Στην επανάληψη το ματς δεν είχε μεγάλες φάσεις παρά το γεγονός ότι ο Γουότφορντ έγινε πιο επιθετική, με τις μόνες απειλές να έρχονται από τον Ράσφορντ που πέρασε ως αλλαγή.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αυτό το 1-0 να μείνει μέχρι το τέλος και η Γιουνάιτεντ να πάρει την πρόκριση στους «32» του Κυπέλλου για 33η φορά στις τελευταίες 35 που αγωνίστηκε σε αυτό τον γύρο.