Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / Μπάσκετ Διεθνή / Ο ΠΑΟ… φλέρταρε με την ήττα, αλλά πανηγύρισε την πρώτη νίκη

Ο ΠΑΟ… φλέρταρε με την ήττα, αλλά πανηγύρισε την πρώτη νίκη

Ο ΠΑΟ... φλέρταρε με την ήττα, αλλά πανηγύρισε την πρώτη νίκη

Aθήνα
Ο Παναθηναϊκός των 13 λαθών και των χαμηλών ποσοστών ευστοχίας… φλέρταρε με τη δεύτερη ήττα του στη φάση των «16» της Euroleague, αλλά στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα μάζεψε τα αμυντικά του κομμάτια, τη στιγμή που ο Φελντέιν υπέγραφε από τα 6.75 (στα 11.4΄΄) την ανατροπή και την πρώτη «πράσινη» νίκη στον 5ο όμιλο! Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 68-66 της Ουνικάχα Μάλαγα στο ΟΑΚΑ, για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην πρώτη τους αποτυχία.

Κορυφαίος των «πράσινων», που περιόρισαν την έφεση της Ουνικάχα στα επιθετικά ριμπάουντ (μάζεψε 8 με μέσο όρο 12.7), ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος με τους 17 πόντους του (7 ασίστ), έφτασε τους 2.401 στην καριέρα του στην Euroleague και «αναρριχήθηκε» στην 7η θέση των κορυφαίων σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης, ξεπερνώντας τον Τζέι Αρ Χόλντεν (2.388). Από τους Ισπανούς, ο Τζαμάρ Σμιθ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, αλλά και ο μοιραίος, καθώς αστόχησε στο τρίποντο του «διπλού» στην εκπνοή…

Σε ένα υποτονικό πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ευτύχισε να δει αρχικά τον Καλάθη (5π., 2ασ., 1κλ.) να δίνει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και εν συνεχεία τον Διαμαντίδη να κρατάει το προβάδισμα για τους «πράσινους». Ο αρχηγός των Κυπελλούχων Ελλάδας, μάλιστα, ήταν αυτός που σημείωσε 6 πόντους στο τελευταίο τετράλεπτο της πρώτης περιόδου και έστειλε την ομάδα του στη δεύτερη στο +4 (21-17). Στον αντίποδα, οι Ισπανοί βρήκαν το ζεστό χέρι τους από τα 6.75 στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου (2/2), εκμεταλλεύτηκαν με αιφνιδιασμούς τα αμυντικά κενά της ελληνικής ομάδας και διατηρήθηκαν σε απόσταση αναπνοής. Οι Ισπανοί μπήκαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον ολοκλήρωσαν στο 13΄ ένα επιμέρους σκορ 3-7, ισοφαρίζοντας σε 24-24.

Διαμαντίδης από τα 6.75 και Φελντέιν απάντησαν με ένα σερί 7-0 για το 31-24 στο 16΄, αλλά η «πράσινη» ανισορροπία σε άμυνα και επίθεση έκανε την επανεμφάνιση της, με αποτέλεσμα η Ουνικάχα να γράψει το 33-33 στο 18΄… Με 2/9 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο, 11/15 βολές και 6 λάθη ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από το 37-33 του ημιχρόνου… Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Τζόρτζεβιτς είχε ρίξει στο παρκέ και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεση του με τον Χαραλαμπόπουλο να ξεκινάει βασικός και τον Παπαγιάννη να μπαίνει στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με έμφαση στα αμυντικά του καθήκοντα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας. Οι «πράσινοι» χτύπησαν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα με τους Ραντούλιτσα, Γκιστ, ο Αμερικανός προσέφερε μαζί με τον Πάβλοβιτς και από τα 6.75 και η ελληνική ομάδα ξέφυγε στο 25΄ με +9 (48-39). Η αμυντική της προσήλωση, όμως, διήρκησε μέχρι εκείνο το σημείο, καθώς στη συνέχεια λάθη και αδυναμία περιορισμού του Σμιθ (10π. στο γ’ δεκ.) έφεραν τη Μάλαγα και πάλι σε απόσταση αναπνοής (50-47). Πάβλοβιτς και Διαμαντίδης έδωσαν κάποιες ανάσες από τα 6.75, αλλά δεν ήταν αρκετές για την υπέρβαση… (58-55 στο 30΄). Ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε σωρεία λαθών στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ενώ είχε έλλειψη συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση.

Στον αντίποδα, ο Σμιθ συνέχισε να βρίσκει τους διαδρόμους, ο Σουάρεθ εκτέλεσε από τα 6.75 και η Μάλαγα έγραψε στο 35΄ το 61-64. Πάβλοβιτς και Διαμαντίδης έφεραν και πάλι την ισοφάριση (64-64), ο Τόμας χάρισε και πάλι το προβάδισμα στη Μάλαγα (64-66), για να ακολουθήσει και πάλι η «πράσινη» αστοχία… Ο Νέλσον είχε την ευκαιρία να καθαρίσει στα 50΄΄ την πρώην ομάδα του από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, αλλά αστόχησε και στις 2, για να πάρει πολύτιμο επιθετικό ριμπάουντ ο Χέντριξ. Η άμυνα του Παναθηναϊκού, πάντως, λειτούργησε στο κρίσιμο σημείο, η Μάλαγα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τη δεύτερη ευκαιρία στην επίθεση, αλλά ούτε ο Φελντέιν βρήκε στόχο από τα 6.75 στα 25΄΄… Ο Παναθηναϊκός είχε νέα ευκαιρία για ισοφάριση, αλλά ο Γκιστ μέτρησε ½ βολές (65-66), με την κατοχή να μένει, πάντως, στα «πράσινα» χέρια και στα 11.4΄΄ πριν από τη λήξη ο Φελντέιν να εκτελεί από τα 6.75 (68-66) και να εξιλεώνεται για το προηγούμενο χαμένο τρίποντο… Στην τελευταία επίθεση των Ισπανών ο Σμιθ προσπάθησε να γίνει με τρίποντο ο ήρωας των φιλοξενούμενων, αλλά αστόχησε και ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στη φάση των «16».

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-33, 58-55, 68-66.

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 6, Παππάς, Φελντέιν 7 (1), Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 7 (1), Καλάθης 9 (1), Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 6

Μάλαγα (Χοάν Πλάθα): Τζάκσον 8 (2), Ντίαθ 4 (1), Χέντριξ 4, Τόμας 7, Ντίεθ 8, Σουάρεθ 3 (1), Σμιθ 22 (3), Νέντοβιτς 2, Βάσκεθ 4, Νέλσον 4

Σε αγώνες της 2ης αγωνιστικής στη φάση των «16» της Euroleague σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: