Home / Ειδήσεις / ΝΟΒ – Ολυμπιακός 11-12: Πέρασαν και από τη Βουλιαγμένη οι «ερυθρόλευκες»

ΝΟΒ – Ολυμπιακός 11-12: Πέρασαν και από τη Βουλιαγμένη οι «ερυθρόλευκες»

Μετά τη νίκη (3-14) επί του Πανιώνιου στη Νέα Σμύρνη, για την 5η αγωνιστική, η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού πανηγύρισε μία ακόμη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν με 12-11 της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, για την 6η «στροφή» της Α1 και έκαναν το 6Χ6.Οι «ερυθρόλευκες», χωρίς τον Αλεξάνταρ Τσίριτς στον πάγκο, λόγω υποχρεώσεων του με την Εθνική Ιράν, προηγήθηκαν με 8-4 του ΝΟΒ στο ημίχρονο, ξέφυγαν με 11-6 στη συνέχεια και τελικά, έφτασαν στη νίκη με 12-11 στον Λαιμό, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα.Διαβάστε επίσης: Μάντσεστερ Σίτι – Μπρέντφορντ 1-2: Η «βόμβα» της σεζόν στο Etihad!Στο 5:16, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1, με την Κρίστμας, η οποία στο 2:42, έκανε και το 2-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με γκολ των Σάντα (7:14) και Ελευθεριάδου (5:50), έφτασε στο +2 (2-4), με την Μυριοκεφαλιτάκη να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (3-7) στο 2:34. Η Μ. Πάτρα μείωσε σε 7-4 (0:29) για τη Βουλιαγμένη, όμως η Χυδηριώτη «απάντησε» (0:02) και «τελείωσε» το ημίχρονο με 8-4.Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης έφτασαν στο 10-5, με την Μ. Πλευρίτου (3:28), η Μυριοκεφαλιτάκη έκανε το 11-6 (1:10) και το τρίτο οκτάλεπτο έληξε με σκορ 11-8. Στο 6:42 της τέταρτης περιόδου, η Ελ. Πλευρίτου έκανε το 12-8, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 12-11 στον Λαιμό.Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-6, 4-3, 3-1ΝΟ Βουλιαγμένης (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καΐάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 5, Τάνκεβα 2, Μ. Πάτρα 1, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Ε. Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά.Ολυμπιακός (Στέργιος Τοροσιάδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 1, Ξενάκη 2, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Σάντα 1, Δρακωτού.