Home / Αθλητισμός / Ποδόσφαιρο / Μπαμ Μπουμ(αλ)

Μπαμ Μπουμ(αλ)

Συνέχισε τις… πιστολιές ο Πανιώνιος! Πέρασε επιβλητικά και απ’ την Λιβαδειά, επικρατώντας 2-0 του Λεβαδειακού, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Μπουμάλ, που έβγαλε ασίστ και έβαλε γκολάρα.

Ήταν να μην πάρει μπρος ο Πανιώνιος, που επιβλήθηκε 2-0 του Λεβαδειακού στην έδρα του, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Μπουμάλ και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από την ήττα με την Βέροια.

Μετά από ένα πολύ χλιαρό πρώτο ημίχρονο οι κυανέρυθροι μπήκαν αποφασισμένοι και πήραν το προβάδισμα με τον Καραμάνο, με δημιουργό τον Μπουμάλ, ο οποίος στο 57’ διπλασίασε τα τέρματα με τρομερό σουτ. Πρόκειται, μάλιστα, για την πρώτη νίκη της ιστορία του Πανιωνίου στη Λιβαδειά.

Εντυπωσιακός για ακόμα μια φορά ο Πανιώνιος, έφτασε τους 16 βαθμούς και -έχοντας παιχνίδι περισσότερο- «έπιασε» την ΑΕΚ στη τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Λεβαδειακός έμεινε στην ενδέκατη θέση με 11 βαθμούς.

Το ματς:

Δεν κατάφεραν να… ζεστάνουν τον κόσμο στο γήπεδο της Λιβαδειάς οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Ένα χλιαρό 45λεπτο με ελάχιστες ευκαιρίες τους κράτησε στο «0» με το δημιουργικό κομμάτι να «πάσχει», αφού φάνηκε πως η προσοχή τους ήταν στραμμένη στην άμυνα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήταν για τον Λεβαδειακό με δυνατό σουτ του Μαχαίρα στο 10’, ενώ στο 15’ ο Πανιώνιος είχε την ευκαιρία του, όμως ο Τσιντώτας έβγαλε το δυνατό σουτ του Οικονόμου και στη συνέχεια ο Καραμάνος, που πήρε την επαναφορά, υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

inner

Ο Λεβαδειακός κράτησε ελαφρά υπεροχή, όμως δεν κατάφερε να τη μετατρέψει σε κάτι καλύτερο. Η ένταση κυριάρχησε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μισό του ματς ο Πανιώνιος αποφάσισε να… μετατρέψει την Λιβαδειά σε νέα Σμύρνη. Μπήκε σαν «δαιμονισμένος» και 26’’ μετά το πρώτο σφύριγμα άνοιξε το σκορ, με φοβερή ασίστ του Μπουμάλ και κεφαλιά του Καραμάνου.

inner

Ο Λεβαδειακός πίεσε ελαφρά για την ισοφάριση, όμως ο… ασυγκράτητος Μπουμάλ έκανε το 2-0 με τρομερό γκολ μέσα απ’ την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ξανά τον έλεγχο του ματς, έχοντας ως κύριο εκφραστή της επιθετικής τους δραστηριότητας τον Μάντζιο, με τους φιλοξενούμενους πλέον να έχουν το μυαλό τους στην άμυνα.

inner

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ούτε τώρα να φανούν απειλητικοί με τον Πανιώνιο να έχει δύο ακόμα ευκαιρίες με τον Ανσαριφάρντ και να κρατάει εύκολα το υπέρ του αποτέλεσμα.