Χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο του Αρη για τον Παναθηναϊκό.

Οι Πράσινοι επικράτησαν εύκολα στη Θεσσαλονίκη με 93-75 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής και πέτυχαν την 9η νίκη τους σε 10 παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Αυτή ήταν επίσης η πρώτη νίκη του Οντετ Κάτας ως προπονητής του Τριφυλλιού.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μήτογλου με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Μπέντιλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Διψήφιο αριθμό είχε επίσης ο Νέντοβιτς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους. Ο μοναδικός που διασώθηκε από τον Αρη ήταν ο Ντικοζί με 22 πόντους, οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετοί, προκειμένου η ομάδα του να αποφύγει τη συντριβή.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τρίποντα του Νέντοβιτς προηγήθηκε με 14-9, ενώ λίγο αργότερα έφτασε στο +8 (15-23). Ο Αρης ωστόσο απάντησε και έτρεξε ένα σερί 5-0, με το οποίο κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 3 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-23).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου μάλιστα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 25-25. Όμως, σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, άρχισε να περνάει την μπάλα μέσα στη ρακέτα και με συνεχόμενα καλάθια από τους Μήτρογλου και Παπαγιάννη προηγήθηκε με 37-27. Λίγο αργότερα οι Πράσινοι ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (34-47), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (36-47).

Οι παίκτες του Κάτας στο πρώτο μισό του αγώνα είχαν 11/21 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 4/4 βολές, ενώ ο Άρης είχε 9/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 6/10 βολές.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 7-0 ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (36-54) και έβαλε ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων. Ο Κάτας βλέποντας την ομάδα του να έχει πάρει μεγάλη διαφορά, άρχισε να κάνει δοκιμές και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Οι Κιτρινόμαυροι εκμεταλλεύτηκαν τις αλλαγές και κατάφεραν να μειώσουν στους 11 στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-72). Ο Παναθηναϊκός όμως δεν αγχώθηκε, παρέμεινε συγκεντρωμένος και παίζοντας με μυαλό στην τέταρτη περίοδο έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93