Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / Α1 Ανδρών / Ο Ολυμπιακός ταπείνωσε με 88-63 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ταπείνωσε με 88-63 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ

Περίπατος το ντέρμπι…

Aθήνα
Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο έτοιμος στο ντέρμπι νικώντας κατά κράτος τον Παναθηναϊκό Superfoods. Η φανταστική άμυνα του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με την πολύ καλή βραδιά που βρέθηκε η «τριπλέτα» Πρίντεζης (18 π., 5 ριμπ.), Λοτζέσκι (15 π. , 3/5 τρ.) και Γκριν (14 πόντους, 2/2τρ.) του έδωσαν μια άνετη νίκη, με διαφορά +25 πόντων (88-63), που αποτελεί και τη μεγαλύτερη σε ντέρμπι «αιωνίων» στην κανονική περίοδο.

Πολύ κακός ο Παναθηναϊκός Superfoods τόσο σε άμυνα, όσο και στην επίθεση, όπου τα «έσπασε» με (18/40 διπ, 6/19 τρ. και 9/16 βολές). Στο πρώτο ημίχρονο ο Μπουρούσης πάλευε μόνος του αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα έπεσε δραματικά η απόδοση του σημειώνοντας μόλις ένα πόντο.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πιο δυνατά από τους «πράσινους» και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκε 20-11 στο 8΄. Ο Παναθηναϊκός Superfoods με μια βολή του Μπουρούση και ένα τρίποντο του Καλάθη μείωσε στους -5 (20-15), αλλά ο Γκριν «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο στο καλάθι του γκαρντ του «τριφυλλιού» δίνοντας και πάλι «αέρα» 8 πόντων στην ομάδα του. Στην συνέχεια ο Παππάς με τζαμπ σουτ έκανε το 23-17, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός παρόλο που είχε τον έλεγχο του αγώνα δεν μπορούσε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας, αφού ο Μπουρούσης (11 πόντους στο 1ο ημίχρονο) με συνεχόμενα καλάθια κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Η «έκρηξη» για τους γηπεδούχους ήρθε στα μισά της δεύτερης περιόδου όπου με όπλο την πολύ καλή άμυνα τους οδήγησαν τον Παναθηναϊκό Superfoods σε βιαστικές επιθέσεις, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να «χτυπήσει» επανειλημμένα στον αιφνιδιασμό. Μεγάλο πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» σε αυτό το χρονικό σημείο ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, που σημείωσε του 10 από τους 27 πόντους που πέτυχε η ομάδα του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους «έτρεξαν» ένα σερί 16-3 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά 18 πόντων (50-32).

Η τρίτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Πρίντεζη για τους γηπεδούχους. Ο Έλληνας διεθνής ήταν αυτός που έδωσε λύσεις στην επίθεση της ομάδας του όταν αυτή μπλόκαρε. Το «τριφύλλι» αν και έπαιξε λίγο καλύτερη άμυνα η εκνευριστική αστοχία των παικτών του δεν του επέτρεψε να ξαναμπεί στον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν φανερό πως ήταν ανήμπορος να αντιδράσει την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» «πυροβολούσαν» από την περιφέρεια ανεβάζοντας την διαφορά στους 27 (86-59 στο 37΄). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό Superfoods να έχει «πετάξει λευκή πετσέτα» υποκύπτοντας στις «ορέξεις» των Πειραιωτών, που μέσα σε πανηγυρικό κλίμα, πήραν την νίκη με 88-63.

Τα δεκάλεπτα:23-17, 50-32, 68-49, 88-63

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Καρακατσούνης-Τζαφλέρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπιρτς 9, Σπανούλης 2 (7 ασ.), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 14 (2), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 9 (1), Λοτζέσκι 15 (3 τρίπ., 9 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10, Φελντέιν 9 (2), Γκιστ 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης 5 (1), Ρίβερς 3, Φώτσης 3 (1), Παππάς 9 (1), Μπουρούσης 12.

Σε αναμετρήσεις για την 2η αγωνιστική της Α1 ανδρών σημειώθηκαν τα εξης αποτελέσματα:

Ρέθυμνο-Άρης 69-60
ΑΕΚ-Λαύριο 96-56
Τρίκαλα-Απόλλων Π. 65-60
ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρ. 85-73