Home / Αθλητισμός / Επτά έβαλε η Ατλέτικο, έξι η Ρεάλ… τεσσάρα η Μπαρτσελόνα

Επτά έβαλε η Ατλέτικο, έξι η Ρεάλ… τεσσάρα η Μπαρτσελόνα

Στην Primera Divison…

Αθήνα
Αυτή τη φορά το (περιορισμένο) rotation του Λουίς Ενρίκε δεν επηρέασε τη Μπαρτσελόνα, που συνέτριψε 4-0 τη Λα Κορούνια στο «Καμπ Νου» και επανήλθε στις νίκες.

Ο τεχνικός των «μπλαουγκράνα» δεν χρησιμοποίησε τους Ινιέστα, Ζόρντι Αλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο και έβαλε ως αλλαγή τον -προερχόμενο από τραυματισμό- Μέσι, ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αυτός που «άρπαξε την ευκαιρία», πάντως, ήταν ο Ραφίνια, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των Καταλανών.

Απίστευτη Ατλέτικο Μαδρίτης! Οι «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε διέσυραν 7-1 την ουραγό Γρανάδα, παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης!

Με χατ-τρικ του Καράσκο μέσα σε 27 λεπτά, τα δεδομένα άλλαξαν και η… καταιγίδα έπληξε τους φιλοξενούμενους στο «Βιθέντε Καλντερόν».

Στο τελευταίο -χρονικά- παιχνίδι της ημέρας, η Ρεάλ διέλυσε 6-1 τη Μπέτις στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» της Σεβίλης, σε μια από τις βραδιές όπου το γήπεδο… έγερνε. Ομως, χάρη στον πρώτη γκολκίπερ της Ρεάλ, Αντάν, το σκορ δεν πήρε… αστρονομικές διαστάσεις.

Συνολικά, οι τρεις επικρατέστεροι διεκδικητές του τίτλου έκαναν… πλάκα το Σάββατο, καθώς φιλοδώρησαν με 17 γκολ τους αντιπάλους τους! Επτά η Ατλέτικο, έξι η Ρεάλ και τέσσερα η Μπαρτσελόνα.