Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / Α1 Ανδρών / Σπουδαίο διπλό τα Τρίκαλα

Σπουδαίο διπλό τα Τρίκαλα

Ιδανική εκκίνηση για τα Τρίκαλα που επικράτησαν μέσα στην Αμαλιάδα με 73-64 σε βάρος του Κόροιβου. Νταμπλ-ντάμπλ ο Σόκο.

Με τέσσερις παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων και τον Βρετανό πάουερ-φόργουορντ Οβί Σόκο σε μεγάλα κέφια, πέτυχε σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα με αντίπαλο τον Κόροιβο. Σε μια έδρα που πέρσι τα Τρίκαλα είχαν ηττηθεί με 22 πόντους και παρά το γεγονός πως ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, στο φινάλε και εκμεταλλευόμενη την φθορά του αντιπάλου, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη που είχε ακόμα Τιγκ με 12 και Κόνγκερ με 13, πήρε το ροζ φύλλο. Από τον Κόροιβο ο Ντάρελ Χάρις πάλεψε μόνος στο δεύτερο μέρος αφού έφτασε τους 18, όμως η αποβολή του, όσο και του Βασιλόπουλου έγειραν την πλάστιγγα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κόροιβος έχτισε μια διαφορά στο ξεκίνημα της τάξεως των πέντε πόντων (13-8) στο 8’, όμως τα Τρίκαλα μέσα σε ένα λεπτό ισορρόπησαν το ματς με 13-13. Στο τελευταίο λεπτό με ένα καλάθι του Κάουνσιλ και ένα τρίποντο του Ντέιβις, η ομάδα της Αμαλιάδας, με ένα επιμέρους 5-1, έκλεισε προηγούμενη με διαφορά τεσσάρων πόντων την πρώτη περίοδο (18-14).

Στην δεύτερη περίοδο ο Κόροιβος κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά που έφτασε σε δύο περιπτώσεις μέχρι και τους επτά πόντους (28-21) με τρίποντο του Βασιλόπουλου στο 15’ και 33-26 στο 17’ με τρίποντο του Τρότερ. Η διαφορά κυμαινόταν με μια διαφορά 4 ως 7 πόντους για τους γηπεδούχους, για να τελειώσει το πρώτο μέρος με 37-33 με λέι-απ του Ντάουελ. Ο Χάρις με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τρότερ με 7, αλλά και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος (7π.) που είχε απόλυτη ευστοχία με 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου στο πρώτο μέρος, ενώ από την άλλη ο Ρόμπινσον είχε 8. Τα Τρίκαλα κυριάρχησαν στα ριμπάουντ στο πρώτο μέρος με 19 έναντι 13, ωστόσο τα 11 λάθη, για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος, τους έφερε να κυνηγούν μονίμως το σκορ.

Με τον Χάρις να μπαίνει ζεστός στην 3η περίοδο, ο Κόροιβος έφτασε στο +8 (45-37) στο 25’ όμως τα Τρίκαλα επανέκαμψαν και με γκολ-φάουλ από τον Τιγκ μείωσαν σε 47-46, 2:15 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Ένα καλάθι και φάουλ του Κάουνσιλ και ένα τρίποντο του Ντέιβις έφεραν και πάλι την διαφορά στο +7 για τους γηπεδούχους, όμως τα Τρίκαλα επέστρεψαν και πάλι για να κλείσει η 3η περίοδος στο 54-51.

Με τρίποντο του Βίλχαμσον και μία βολή του Κόνγκερ τα Τρίκαλα παίρνουν το πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι (54-55) στο 32’ , ενώ ακριβώς στα μισά της τελευταίας περιόδου το ματς βρέθηκε σε απόλυτη ισορροπία με 58-58. Σε εκείνο το σημείο τα Τρίκαλα εκμεταλλεύονται άριστα την φθορά του αντιπάλου με τους Βασιλόπουλο και Χάρις να αποβάλλονται με 5 φάουλ.

Με καλάθια του Σόκο και του Τιγκ τα Τρίκαλα, παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα με τέσσερις πόντους (58-62) 2:53 πριν το φινάλε. Ο Σλαφτσάκης με δύο εύστοχες βολές κάνει το 60-62, όμως τα Τρίκαλα με Τιγκ και Ντάουελ πάνω στο +6 (60-66), 1:37 πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι με ένα ζευγάρι βολές από τον Βίλχαμσον και με μία ακόμα από τον Τιγκ φτάνουν στο 62-69, με τελικό αποτέλεσμα 73-64 για τους φιλοξενούμενους.
Tα δεκάλεπτα: 18-14, 37-33, 54-51, 64-73
Κόροιβος (Χάρης Μαρκόπουλος): Ντέιβις 10 (2), Τρότερ 7 (1), Σλαφτσάκης 5, Α. Χριστοδούλου 8, Χάρις 18 (11ριμπ.), Πουλιανίτης 2, Γιωργάκης 1, Βασιλόπουλος 7 (1), Κάουνσιλ 6

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Ντάουελ 8, Τσιάρας 6 (1), Κόνγκερ 13 (1), Κουκουλάς, Βίλχαμσον 7 (1), Καραθανάσης, Σόκο 14 (12ριμπ.), Τσιλούλης, Ρόμπινσον 10 (2), Τιγκ 12, Βαρυτιμιάδης, Καλογιαννίδης 3 (1).