Home / Αθλητισμός / Προκρίθηκαν στο Κύπελλο Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ

Προκρίθηκαν στο Κύπελλο Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ

Με την πρόκριση του Παναθηναϊκού στους προημιτελικούς, ολοκληρώθηκε η φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Στο κεκλεισμένων των θυρών «Απόστολος Νικολαϊδης», η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι ηττήθηκε 0-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά πήρε την πρόκριση χάρη στη νίκη της 2-1 στο πρώτο ματς. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Φερφελή.

Στο μεταξύ, ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ νίκησε 3-0 την Καλλονή στην Τούμπα, στον αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, και ανέτρεψε την ήττα 2-1 από την πρώτη αναμέτρηση στη Μυτιλήνη, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «8». Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη και την πρόκριση στον «Δικέφαλο του βορρά» πέτυχαν οι Αθανασιάδης (58΄), Μακ (64΄) και Μπερμπάτοφ (81΄).