Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / NBA / Ο CURRY ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ!

Ο CURRY ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ!

Ο Curry σημείωσε σε ένα διάστημα του αγώνα με τους Kings 17 πόντους σε 3 λεπτά (!) και τελικά έκανε triple-double, οδηγώντας στη νίκη τους Warriors.

Για 20 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα ο Stephen Curry ήταν άποντος κόντρα στους Kings. Και μετά ευστόχησε σε ένα τρίποντο. Και μετά σε ένα ακόμα. Και σε ένα ακόμα. Και σε ένα ακόμα. Και μετά σε ένα λέι-απ. Και μετά σε ένα ακόμα τρίποντο. Και όλα αυτά έγιναν μέσα σε 3 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα! Ναι, είναι αλήθεια! Ο Curry σημείωσε 17 πόντους σε 195 δευτερόλεπτα, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τους Kings! Και, θεωρητικά, αυτό δεν ήταν καν το πιο εντυπωσιακό κομμάτι της εμφάνισής του, αφού τελικά ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας) και 10 ασίστ, σημειώνοντας το πρώτο φετινό του triple-double – και συνολικά έκτο στην καριέρα του – στη νίκη των Warriors με 122-103 επί των Kings!

Όσο πάντως και αν ακουστεί περίεργο, το Golden State δεν κέρδισε τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ. Για την ακρίβεια, παρά το βγαλμένο από ταινία τρίλεπτο του Curry, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι Πρωταθλητές βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ με 61-58 (!) παρά το γεγονός ότι ο DeMarcus Cousins είχε μέχρι τότε μόλις 4 πόντους, όντας φορτωμένος με φάουλ στον πάγκο. Ο λόγος; Η βραδιά καριέρας του Omri Casspi (36 πόντοι με 9/12 τρίποντα), ο οποίος είχε σημειώσει 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο! Πολύ γρήγορα πάντως τα πράγματα θα έπαιρναν τον δρόμο τους. Θα φρόντιζε για αυτό – με τον άσχημο τρόπο – ο Cousins.

Ο εκκεντρικός σέντερ χρεώθηκε με δύο συνεχόμενα (αυστηρά) φάουλ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, φτάνοντας τα πέντε, και σχεδόν αμέσως με (άδικη) τεχνική ποινή, κάτι που τον εξόργισε, με αποτέλεσμα τελικά να αποβληθεί με δεύτερη τεχνική ποινή! Την στιγμή που συνέβη αυτό, το σκορ ήταν 66-64 υπέρ των Kings. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 90-75 για τους Warriors, οι οποίοι στην συνέχεια έκαναν απλώς τα… απολύτως απαραίτητα, παίρνοντας την 29η νίκη τους σε 30 παιχνίδια και 15η εντός έδρας νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Klay Thompson με 29 πόντους, με τον Draymond Green να προσθέτει 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, σε μία βραδιά βέβαια που θα μείνει στην ιστορία κυρίως για το τρίλεπτο ξέσπασμα του Curry. Για τους Kings, με εξαίρεση τον εκπληκτικό Casspi, μόλις άλλοι δύο παίκτες της ομάδας είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Rudy Gay να έχει 17 πόντους και τον Darren Collison 13 πόντους και 11 ασίστ. Ο Κώστας Κουφός δεν αγωνίστηκε επειδή είχε γαστρεντερίτιδα.

Πηγή: sport 24