Home / Αθλητισμός / Ματσάρα στο Λεβερκούζεν, 4-4 τελικό σκορ

Ματσάρα στο Λεβερκούζεν, 4-4 τελικό σκορ

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου ήταν η χθεσινή αναμέτρηση στο ”ΜπάιΑρένα” ανάμεσα στη Λεβερκούζεν και τη Ρόμα για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη με τους Γερμανούς να προηγούνται με 2-0, τη Ρόμα να παίρνει κεφάλι στο σκορ αργότερα με 2-4 αλλά τελικά να μην μπορεί να πάρει τη νίκη και να ισοφαρίζεται σε 4-4 !

Η Ρόμα αγωνίστηκε με τους Κώστα Μανωλά και Βασίλη Τοροσίδη στην αρχική ενδεκάδα με το πρώτο γκολ των Γερμανών να προέρχεται απο λάθος του δεύτερου αφού έκανε χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Χαβιέρ Ερνάντες ευστόχησε απο τα έντεκα βήματα κάνοντας το 1-0 μόλις στο 4′ λεπτό. Το 2-0 έγραψε ο ίδιος παίκτης στο 19′, νικώντας τον Στσέσνι με διπλή προσπάθεια. Η Ρόμα δεν παραδόθηκε αλλά αντίθετα έδειξε να πεισμώνει με τον Ντε Ρόσι να μειώνει αρχικά σε 2-1 με πλασέ μετά απο εκτέλεση κόρνερ στο 29′ και να ισοφαρίζει δέκα λεπτά αργότερα μπαίνοντας στη φάση μετά απο εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς. Οι ”Τζιαλορόσι” σκόραραν και τρίτο γκολ απο στημένη φάση με τον Πιάνιτς να το παίρνει πάνω του αυτή τη φορά και να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τη μεγάλη ανατροπή ολοκλήρωσε ο Φαλκέ στο 73′ μετά απο ωραία προσωπική ενέργεια και ασίστ απο τον Ζερβινιό, αλλά οι Ιταλοί είχαν υπολογίσει χωρίς τον ξενοδόχο. Η Λεβερκούζεν μείωσε στο 84′ σε 3-4 με καταπληκτικό σουτ του Καμπλ και τελικά γλίτωσε την ήττα με τον Μεχμέντι που είχε περάσει αλλαγή να σκοράρει στο 86′ και να γράφει και το τελικό 4-4, δίνοντας δικαίως απο ένα βαθμό στις δυο ομάδες.

Επιμέλεια : Αθανασούλης Κωνσταντίνος