Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / NBA / Είπε «αντίο» με 60 πόντους ο Κόμπι Μπράιαντ

Είπε «αντίο» με 60 πόντους ο Κόμπι Μπράιαντ

Εκαναν το ρεκόρ οι Γουόριορς

Aθήνα
Οι Γουόριορς τα κατάφεραν και έγραψαν ιστορία. Οι πρωταθλητές νίκησαν με 125-104 στο παιχνίδι με τους Γκρίζλις στο Όκλαντ και έφτασαν τις 73 νίκες, ξεπερνώντας το ιστορικό ρεκόρ με 72 νίκες και 10 ήττες των Μπουλς της περιόδου 1995/96. Πλέον, τους απομένει, βέβαια, να πάρουν ξανά το πρωτάθλημα, όπως είχε κάνει και η μεγάλη ομάδα του Τζόρνταν, του Πίπεν και του Ρόντμαν. Ο Στεφ Κάρι τελείωσε το ματς με 46 πόντους και γνώρισε την αποθέωση.

Στο Λος Αντζελες, ο Κόμπε Μπράιαντ είπε αντίο με το δικό του τρόπο, πετυχαίνοντας 60 πόντους! Οι Λέικερς επικράτησαν των Τζαζ 101-96 και ο Αμερικανός σούπερ σταρ, στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του έπαιξε, στα 38 του σαν να ξεκινούσε τώρα την καριέρα του! Σε 42:09 λεπτά συμμετοχής είχε 60 πόντους (!) με 10/12 βολές, 16/29 δίποντα και 6/21 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 2 λάθη, ενώ ήταν αυτός που οδήγησε στην ανατροπή του -10 στην τέταρτη περίοδο, όταν και έβαλε 23 πόντους!

Συνοπτικά σε αγώνες για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Τα ζευγάρια των πλέι οφ

Η κανονική περίοδος του ΝΒΑ ολοκληρώθηκε, έπειτα από 82 αγώνες, τα ξημερώματα και το σαββατοκύριακο αρχίζουν τα πλέι οφ, στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, με τα τέσσερα ζευγάρια της Ανατολής και τα ισάριθμα της Δύσης να κρίνονται στις τέσσερις νίκες.