Home / Αθλητισμός / Γκολ νίκης ο Μανωλάς, εύκολα η Γιουβέντους, πρώτη ήττα για Νάπολι

Γκολ νίκης ο Μανωλάς, εύκολα η Γιουβέντους, πρώτη ήττα για Νάπολι

Στο Campionato…

Αθήνα
Ένα δυνατό ξέσπασμα στα μέσα του Β΄ ημιχρόνου ήταν αρκετό για την Γιουβέντους, προκειμένου να πάρει μια άνετη νίκη στην Τοσκάνη από την Έμπολι κατά την 7η ημέρα του Campionato και να φθάσει τους 18 βαθμούς στην κατάταξη, διατηρώντας την 1η θέση.

Η ομάδα του Τορίνο ήταν καταιγιστική στο πεντάλεπτο 65-70 του αγώνα, σημειώνοντας τρία τέρματα. Το σκορ άνοιξε ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 65΄, για να ακολουθήσει ο Γκονζάλο Ιγκουαϊν που «χτύπησε» άλλες δύο φορές, στο 67΄και στο 70΄ για να κάνει το 3-0.

Με τον Παναγιώτη Ταχτσίδη να κάνει σπουδαίο ματς (έπαιξε σε όλο το 90λεπτο), η Κάλιαρι επικράτησε 2-1 της ουραγού, Κροτόνε. Από την ασίστ του διεθνούς μέσου στο 38΄ ο Νταβίντε Ντι Τζενάρο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι «κλείδωσαν» το «τρίποντο» στο δεύτερο μέρος.

Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τη Νάπολι. Η Αταλάντα στο Μπέργκαμο έσπασε το αήττητο των «παρτενοπέι» με το γκολ του Πετάνια στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ενώ εντός έδρας ήττα γνώρισε και η Μπολόνια από τη Τζέονα με 0-1.

Ο Τοσοσίδης έμεινε στον πάγκο των γηπεδούχων, ενώ ο Οικονόμου μπήκε στο 46΄ αντί του Νάγκι. Από το 44΄ οι «ροσομπλού» έπαιζαν με παίκτη λιγότερο (Γκασταλντέλο), ενώ έμειναν με 9 στο 87΄ μετά την αποβολή του Τζεμάιλι. Με 10 παίκτεες τελείωσαν το ματς και οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Τζεντιλέτι στο 85΄.

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής. Ενας σέντερ μπακ που κάνει τα πάντα στο γήπεδο, ακόμα και νικητήρια γκολ πετυχαίνει όπως στο σημερινό 2-1 της Ρόμα επί της Ιντερ. Με κεφαλιά-δυναμίτη στο 76΄ ο 25χρονος άσος υπέγραψε τη νίκη των «τζαλορόσι» σκοράροντας για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.