Home / Αθλητισμός / ΑΕΚ / «Ατσάλινη» η Βασίλισσα, «στραγγάλισε» τον ΠΑΟΚ

«Ατσάλινη» η Βασίλισσα, «στραγγάλισε» τον ΠΑΟΚ

ΑΕΚ ΜΑΣΚΟΤ

Ξεπερνώντας τα προβλήματά της και με πρωταγωνιστές τους Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδη, η ΑΕΚ πήρε μια σπουδαία και δίκαιη νίκη (65-53) χάρη στην απίστευτη άμυνα της

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα η ΑΕΚ, επικρατώντας του ΠΑΟΚ (65-53). Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδης ήταν οι κορυφαίοι παίκτες για την ομάδα του Σάκοτα, που έδωσε χρόνο και στους Ντούσαν – Κάρτερ, που προέρχονταν από τραυματισμούς. Παράλληλα, καθοριστικοί ήταν και οι Παπαντωνίου – Σκραμπ, την ώρα που ο Χέρστον δεν μπόρεσε να προσφέρει επιθετικά.

Η Βασίλισσα ξεκίνησε καλύτερα από τον ΠΑΟΚ το ματς, παίζοντας καλή άμυνα και κυριαρχώντας στις δύο ρακέτες με τους Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδη να σκοράρουν τους 8 από τους 15 πόντους και να παίρνουν τα 10 από τα 11 ριμπάουντ της ομάδας . Στο 8’, η Ένωση ήταν μπροστά με 13-7, ενώ το δεκάλεπτο τον βρήκε στο +3 (15-12).

Στη β’ περίοδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με το «καλημέρα», δημιουργώντας και μια «μίνι» διαφορά (22-26 στο 13’ και 24-28 στο 15’). Σε λιγότερο από 1’ η ΑΕΚ ήταν πάλι μπροστά (29-28) με τον Σκράμπ στα πρώτα 4’ συμμετοχής να φτάνει τους 8 πόντους. Το σερί της έφτασε το 11-0 με το σκορ να γίνεται 36-28 χάρη σε 5 σερί πόντους του Παπαντωνίου, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 36-30.

Στη γ΄περίοδο, πάλι ο ΠΑΟΚ «μπήκε» δυνατά και στο 23’ η διαφορά ήταν στους 2 (38-36), ενώ με τρίποντο ο Βασιλειάδης, που έφτασε τους 17 σε εκείνο το σημείο, έφερε τον αγώνα «στα ίσα», δύο λεπτά αργότερα (41-41 στι 25’). Η ΑΕΚ κρατήθηκε στο ματς με 5 προσωπικούς πόντους του Μιλόσεβιτς, βελτίωσε την απόδοσή της στο τελευταίο τρίλεπτο και τελείωσε στο +3 (48-45).

Στη δ΄περίοδο, ο Βασιλειάδης ισοφάρισε εκ νέου με τρίποντο στο 34’ (53-53), φτάνοντας τους 22. Τότε, «μίλησαν» η προσωπικότητα του Μαυροκεφαλίδη και ο τσαμπουκάς του Μιλόσεβιτς με την ΑΕΚ, που «δάγκωνε» σε κάθε διεκδικίσημη μπάλα, να φτάνει σε ένα τρίλεπτο (με 12-0 σερί) στο 65-53 (στο 39’). Η Βασίλισσα «στραγγάλισε» με την άμυνα της τον ΠΑΟΚ, τον κράτησε χωρίς πόντο για πάνω από 6 λεπτά και επικράτησε δίκαια με 65-53.

Δεκάλεπτα: 15-12, 36-30, 48-45, 65-53.

ΑΕΚ: Μαυροκεφαλίδης 18, Μιλόσεβιτς 16, Σκραμπ 10, Παπαντωνίου 7, Καλαμπόκης 5, Ουόρεν 4, Ανοσίκε 3, Σάκοτα 2

ΠΑΟΚ: Βασιλειάδης 22, Κακαρούδης 8, Μαργαρίτης 7, Τέπιτς 4, Μπάλαμπαν 4, Ντούβνιακ 3, Δέδας 3, Μάρκοβιτς 2