Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / Αποθεώστε τους!

Αποθεώστε τους!

Είμαστε στους τέσσερις καλύτερους κόσμου! Το… τρένο της Εθνικής δεν σταμάτησε ούτε από την Ισπανία και με το 70-59 θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του Παγκοσμίου U19 τις ΗΠΑ!

Πάλι μας έκαναν υπερήφανους και συνεχίζουμε!

Χάρη σε άλλη μία εξαιρετική… παράσταση και με μπροστάρηδες τους Ντόρσεϊ και Χαραμπόπουλο, η Εθνική ομάδα νίκησε 70-59 την Ισπανία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου U19, όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ (4/8, 20:30)!

Ο Ντόρσεϊ τελείωσε το ματς με 14 πόντους, όσους είχε και ο Βασίλης Χαραμπόπουλος (9 ριμπ.), ενώ ο Ντίνος Μήτογλου έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ!

Το ματς

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να πάρουν από νωρίς τα ηνία και να πάνε στο +6 (12-6) στα μισά. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν αρκετά νευρικοί στην επίθεση, ωστόσο μέσω της καλής τους άμυνας, κατάφεραν στη συνέχεια να «ψαλιδίσουν» την εις βάρος τους διαφορά (12-10), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε πιο κλειστό με το σκορ να διαμορφώνεται στο 14-12 υπέρ των «φούριας ρόχας».

Το ίδιο «θέμα» στην επίθεση είχε η Εθνική και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο στην άμυνα έπαιρνε σχεδόν… άριστα, αφήνοντας χωρίς καλάθι τους Ισπανούς για πάνω από τρία λεπτά (14-14). Μάλιστα, με το τρίποντο του Σταμάτη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στο +3 (14-17), όμως οι «φούριας ρόχας» απάντησαν με ένα σερί 8-0 για το 22-17. Με προσωπικές ενέργειες, ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε στον πόντο (22-21), με τους αντιπάλους μας να περνούν εκ νέου μπροστά, αλλά τον Τολιόπουλο να «μιλάει» στο τέλος και να κάνει το 26-26.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (31-31), ωστόσο με ένα «ξέσπασμα» του Ντόρσεϊ, η Εθνική μας 35-31, ενώ στη συνέχεια μέσω της καλή άμυνας η διαφορά πήγε ακόμα και στο +9 (33-42), περίπου στα μισά. Ο Ντόρσεϊ είχε πάρει… φωτιά, ενώ το τρίποντο του Τολιόπουλου έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (35-47). Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου είχαν «πατήσει» στο… μαξιλαράκι που είχαν (37-50), όμως η έλλειψη συγκέντρωσης στο τελευταίο δίλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους να μειώσουν σε 41-51.

Αντίθετα με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, στο ξεκίνημα του τέταρτου, η Εθνική μπήκε… φουριόζα και με ένα σερί 5-0 πήγε στο +16 (41-57), μέσα δύο λεπτά. Ύστερα από ένα «στείρο» διάστημα (43-57), ο Ντόρσεϊ έδειξε πάλι το… δρόμο (43-60), με τη διαφορά να συντηρείται στα ίδια επίπεδα (45-62). Οι Ισπανοί έδειχναν να τα έχουν… χαμένα, με αποτέλεσμα το ελληνικό… πάρτι να συνεχίζεται στο παρκέ (48-68). Πλέον, το νερό είχε μπει στο… αυλάκι, με την Εθνική μας να χαλαρώνει στα τελευταία λεπτά –όπως είναι φυσικό- και να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 41-51, 59-70