Home / Αθλητισμός / Ήττα σοκ η «Μπάρτσα», έ«Χ»ασε έδαφος η Ρεάλ, «διπλό» κορυφής η Ατλέτικο

Ήττα σοκ η «Μπάρτσα», έ«Χ»ασε έδαφος η Ρεάλ, «διπλό» κορυφής η Ατλέτικο

Στην Primera Divison…

Αθήνα
Ετοιμη να «πατήσει» κορυφή ήταν η Μπαρτσελόνα, όμως το ταξίδι της στο Βίγκο εξελίχθηκε σε εφιάλτη. Η Θέλτα, που πριν από μερικές ημέρες κινδύνευσε άμεσα από τον Παναθηναϊκό, διέλυσε 4-3 τους «Μπλαουγκράνα» που μέσα σε 11 λεπτά στο α΄ ημίχρονο βρέθηκαν πίσω με 3-0 και από τότε έτρεχαν να μαζέψουν τα … ασυμμάζευτα με αιχμή του δόρατος τον Πικέ!

«Σκόνταψε» στην έδρα της η Ρεάλ Μαδρίτης για την 7η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, αφού παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Εϊμπάρ.

Στο 6ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι της Εϊμπάρ πάγωσαν το Μπερναμπέου όταν πήραν το προβάδισμα με τον Φραν Ρίκο, αλλά η «βασίλισσα» ισοφάρισε γρήγορα με τέρμα του Γκάρεθ Μπέιλ (18΄), χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει τη νίκη.

Νωρίτερα η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το «Μεστάγια», αφού επικράτησε της Βαλένια με 2-0 χάρη σε τέρματα του Αντουάν Γκριζμάν στο 63΄ και του Κέβιν Γκαμεϊρό στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+3΄).

Ο Γκριζμάν στο 44΄ και ο Γκάμπι στο 69΄ δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε εκτελέσεις πέναλτι, αφού τις απέκρουσε ο εκπληκτικός Ντέγκο Άλβες (έχει πιάσει 19 στην καριέρα του στην Α΄ κατηγορία).

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά από τη Μάλαγα και έχασε μοναδική ευκαιρία να αναρριχηθεί στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε το προβάδισμα μέχρι το 82ο λεπτό, όμως τελικά ηττήθηκε 2-1. Αντίστοιχη ευκαιρία έχασε και η Βιγιαρεάλ, που έμεινε στο 0-0 με την Εσπανιόλ.