Home / Αθλητισμός / Επίδειξη από Βραζιλία, απώλειες η Αργεντινή, κορυφή η Ουρουγουάη

Επίδειξη από Βραζιλία, απώλειες η Αργεντινή, κορυφή η Ουρουγουάη

Για τα προκριματικά του Μουντιάλ

Aθήνα
H Βραζιλία σκόρπισε (5-0) στο Νατάλ την Βολιβία στα προκριματικά του Μουντιάλ της Ρωσίας, επιτρέποντας στον προπονητή της Τίτε, την τρίτη διαδοχική νίκη του, αλλά και την πιο πειστική εμφάνισή τους.

Αντίθετα η Αργεντινή, παίζοντας χωρίς τον τραυματία, Λιονέλ Μέσι, στο Estadio Nacional του Περού, γνώρισε την δεύτερη στη σειρά ισοπαλία (2-2), που την έριξε στην πέμπτη θέση .

Ο Νεϊμάρ άνοιξε (11’) το σκορ και έδωσε δύο ασίστ, πριν αντικατασταθεί (69’) με αιμορραγία μετά από ακούσια αγκωνιά αντιπάλου, σε ένα αγώνα που η Βραζιλία είχε ακόμα τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ: Κουτίνιο (26′), Φιλίπε Λουίς (39′), Ζεσούς (44′) και Φιρμίνιο (75′).

Ο Ραμίρο Φούνες Μορί, έβαλε μπροστά (16’) στο σκορ την Αργεντινή, αλλά ήταν υπεύθυνος για την ισοφάριση στο τέλος (84’) του Περού, με πέναλτι του Κριστιάν Κουέβα. Ο βετεράνος Γκερέρο είχε ισοφαρίσει (58’), νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο , πριν ο Ιγκουαίν, σκοράρει (77’)

Η Ουρουγουάη διατήρησε την κορυφή , επικρατώντας εύκολα (3-0) της Βενεζουέλα, με δύο γκολ του Καβάνι (46’, 79’). Με το ίδιο σκορ , ο Ισημερινός κέρδισε την κάτοχο του Copa America, Χιλή, με τα γκολ των Βαλένθια (19’), Ραμίρες (23’) και Καισέδο (46’), ενώ ο Εντγουιν Καρμόνα έδωσε την εκτός έδρας νίκη (0-1) στην Κολομβία στις καθυστερήσεις του ματς με την Παραγουάη.

Οι τέσσερις πρώτες της βαθμολογίας προκρίνονται αυτόματα για τη Ρωσία το 2018 με την πέμπτη να δίνει αγώνες πλέι-οφ με τους πρωταθλητές Ωκεανίας σε μια διηπειρωτική αναμέτρηση.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Βραζιλία-Βολιβία 5-0 (11’ Νεϊμάρ, 26’ Κουτίνιο, 39’ Φιλίπε Λουίς, 44’ Ζεσούς, 75’ Φιρμίνο)

Παραγουάη-Κολομβία 0-1 (91’ Καρντόνα)

Ουρουγουάη-Βενεζουέλα 3-0 (29’ Λοδέιρο, 46’, 79’ Καβάνι)

Ισημερινός-Χιλή 3-0 (19’ Βαλένσια, 23’ Ραμίρες, 46’ Καϊσέδο)

Περού-Αργεντινή 2-2 (58’ Γκερέρο, 84’ πεν. Κουέβα-16’ Φούνες Μόρι, 77’ Ιγκουαΐν)