Home / Αθλητισμός / Μπάσκετ / Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει την πρώτη φάση απέναντι στην Εφές

Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει την πρώτη φάση απέναντι στην Εφές

Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει την πρώτη φάση απέναντι στην Εφές

Αθήνα
Με τον Βασίλη Σπανούλη να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση, έχοντας ξεπεράσει το διάστρεμμα, ο Ολυμπιακός… αποφασίζει (21:45 ΕΡΤ2) για το αν η Αναντολού Εφές θα είναι 2η ή 3η του 2ου ομίλου, αλλά κυρίως αν θα την αντιμετωπίσει εκ νέου, ακόμη δύο φορές, στον 6ο όμιλο, για το Top-16.

Mε νίκη του Ολυμπιακού την Παρασκευή, η τουρκική ομάδα θα… παραχωρήσει την 2η θέση στη Λαμποράλ Κούτσα και ως 3η θα βρεθεί στον όμιλο-«φωτιά» της φάσης των «16», όπου έχει ήδη προκριθεί ο οριστικά 1ος του 2ου ομίλου, Ολυμπιακός.

Η επιστροφή του Μπράιαντ Ντάνστον στο ΣΕΦ, αλλά κυρίως… το πως θα αντιδράσουν οι φίλαθλοι των «ερυθρόλευκων», μετά την απόφαση του Αμερικανού να υπογράψει στην Εφές το περασμένο καλοκαίρι, αναμένονται με ενδιαφέρον, την ώρα που όρθιος στον αντίπαλο πάγκο θα βρίσκεται ο Ντούσαν Ίβκοβιτς, ο προπονητής που οδήγησε τους Πειραιώτες στους πρώτους δύο ευρωπαϊκούς τίτλους τους (1997 Ρώμη, 2012 Κωνσταντινούπολη).

Αποτελέσματα και βαθμολογίες:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου
Κίμκι (Ρωσία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 68-70
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Στρασμπούρ (Γαλλία) 97-65

Παρασκευή, 18 Δεκεμβρίου
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Φενερμπαχτσέ 8-2 18 –Προκρίθηκε
Κίμκι 5-5 15 –Προκρίθηκε
Ρεάλ Μαδρίτης 5-5 15 –Προκρίθηκε
Ερυθρός Αστέρας 4-5 13
Μπάγερν Μονάχου 4-5 13
Στρασμπούρ 3-7 13

2ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου
Λαμποράλ Κούτσα (Ισπανία)-Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ (Κροατία) 92-70
Παρασκευή, 18 Δεκεμβρίου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Αναντολού Εφές (Τουρκία) 21:45
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Λιμόζ (Γαλλία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Ολυμπιακός 8-1 17
Λαμποράλ Κούτσα 6-4 16 ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
Αναντολού Εφές 5-4 14
Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ 4-6 14
——————————-
Αρμάνι Μιλάνο 3-6 12
Λιμόζ 2-7 11

3ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 72-75

Παρασκευή, 18 Δεκεμβρίου
Λοκομοτίβ Κουμπάν (Ρωσία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)-Καρσίγιακα (Τουρκία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Λοκομοτίβ Κουμπάν 7-2 16
Παναθηναϊκός 6-4 16
Μπαρτσελόνα 6-3 15
Ζαλγκίρις Κάουνας 5-5 15 ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
——————————-
Καρσίγιακα 2-7 11
Ζιέλονα Γκόρα 2-7 11

4ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου
Νταρουσάφακα (Τουρκία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 66-70
Μπάμπεργκ (Γερμανία)-Σάσαρι (Ιταλία) 86-54

Παρασκευή, 18 Δεκεμβρίου
Μάλαγα (Ισπανία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 8-1 17
Μάλαγα 7-2 16
Μπάμπεργκ 6-4 16 ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
Νταρουσάφακα 4-6 14
——————————–
Μακάμπι Τελ Αβίβ 4-6 14
Σάσαρι 0-10 10

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»
===========================
5ος Όμιλος
==========
Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 1η 1ου ομίλου
2η 2ου ομίλου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Νταρουσάφακα (Τουρκία)
1η 3ου ομίλου
2η 4ου ομίλου
3η 1ου ομίλου
4η 2ου ομίλου

6ος Όμιλος
==========
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1ος 2ου ομίλου
2ος 3ου Ομίλου
Μπάμπεργκ (Γερμανία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
1η 4ου ομίλου
Κίμκι (Ρωσία)
3η 2ου ομίλου
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


Πηγή: http://sportsite.gr/%CE%BF-%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%AC/

About totritomati

totritomati