Home / Αθλητισμός / Οι δυνατές μάχες των Ελληνικών ομάδων στο Eurocup

Οι δυνατές μάχες των Ελληνικών ομάδων στο Eurocup

Με τη διεξαγωγή της 7ης αγωνιστικής συνεχίζεται το EuroCup, με τον Άρη να ρίχνεται στη «μάχη» ως πρώτος του 4ου ομίλου στην Ποντγκόριτσα κόντρα στην Μπουντούτσνοστ, τον ουραγό του 5ου ομίλου ΠΑΟΚ να θέλει νίκη πάση θυσία απέναντι στην πρωτοπόρο Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και τη 2η του 6ου ομίλου, ΑΕΚ να φιλοξενεί την πρώτη του γκρουπ, Γαλατάσαραϊ.

Ο Άρης θα διεκδικήσει τη δεύτερη διαδοχική και 5η στο σύνολο νίκη του στο Μαυροβούνιο (25/11, 19:00), προερχόμενος από επιβλητική νίκη επί της Καβάλας, για την 7η αγωνιστική της Α1. Τέσσερις στροφές πριν την ολοκλήρωση της α΄ φάσης, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έχουν βάλει πλώρη προς την πρόκριση.

Η αντίπαλός τους την Τετάρτη, Μπούντουτσνοστ προέρχεται από αρνητικό ρεκόρ λαθών στην ιστορία του EuroCup, με σύνολο 100, σε 6 αγωνιστικές, δηλαδή 16,7 ανά αγώνα. Ο Άρης υποπίπτει σε 11,5 λάθη ανά αγώνα. Η ομάδα του Μαυροβουνίου βρίσκεται, πάντως στην πρώτη θέση της Αδριατικής Λίγκας, ενώ προέρχεται από νίκη, με 86-76, επί της Ιγκοκέα για την 11η αγωνιστική.

Αγώνας… ζωής ή θανάτου όσον αφορά στην πρόκριση είναι αυτός με την πρωτοπόρο του 5ου ομίλου, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης την Τετάρτη (25/11, 19:45) για τον ΠΑΟΚ. Μετά από την ταλαιπωρία για 8 παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης (με γαστρεντερίτιδα) και την αναβολή του αρχικώς προγραμματισμένου για σήμερα αγώνα με τον Παναθηναϊκό, στο ΟΑΚΑ, ο Σούλης Μαρκόπουλος προετοιμάζει τον «Δικέφαλο του Βορρά» για ένα μεγάλο παιχνίδι απέναντι στους Ρώσους.

Η Ζενίτ δεν είναι απλώς μόνη πρώτη με 5 νίκες – 1 ήττα, στον 5ο όμιλο, αλλά είναι αήττητη στη Βαλτική Λίγκα, μπροστά από ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Λοκομοτίβ Κουμπάν και Κίμκι. Με νίκη, μάλιστα στο «Παλατάκι», η Ζενίτ (μετρά 3 στα 3 εκτός έδρας φέτος)θα «σφραγίσει» ήδη από την 7η αγωνιστική το εισιτήριο για τη φάση των «32». Στον αντίποδα, οι Θεσσαλονικείς θα διεκδικήσουν την 3η νίκη τους για να διατηρούν ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, έχοντας ηττηθεί στα 4 από τα τελευταία πέντε παιχνίδια τους.

Μετά τη νίκη της Γαλατάσαραϊ με 89-65 στην πρεμιέρα, στην Κωνσταντινούπολη, η ΑΕΚ που ενισχύθηκε στην περιφέρεια με τον Ντι Τζέι Κούπερ θα επιδιώξει να πάρει «εκδίκηση» μεθαύριο (25/11, 19:00) στο ΟΑΚΑ, από την πρώτη του 6ου ομίλου. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα θα πρέπει να καλύψουν τη διαφορά των 24ων πόντων, αν θέλουν να τερματίσουν στην 1η θέση, με το σύνολο του Εργκίν Αταμάν να έχει υποστεί τη μοναδική ήττα, την περασμένη εβδομάδα, από τη Νεπτούνας Κλαϊπέντα.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είναι πρώτος σε μέσο όρο βαθμολογίας στο σύστημα αξιολόγησης στο EuroCup φέτος με 32,5, αλλά και πρώτος σκόρερ με 24,8 πόντους ανά αγώνα. Η Γαλατά που με δική της νίκη επί της ΑΕΚ και παράλληλα ήττα της Χαποέλ Ιερουσαλήμ από τη Νεπτούνας στη Λιθουανία εξασφαλίζει την πρόκριση, έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση, πάντως, με 86,8 πόντους ανά αγώνα, ενώ κάνει τα λιγότερα λάθη από οποιαδήποτε άλλη ομάδα (10,7 ανά αγώνα).

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής στο EuroCup έχει ως εξής:

ΔΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ (1η)

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 24 Νοεμβρίου

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Ναντέρ (Γαλλία)

Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου

Όλντενμπουργκ (Γερμανία)-Τρέντο (Ιταλία)

Μπιλμπάο (Ισπανία)-Τέλεκομ Βόννης (Γερμανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ν-Η Β.

Μπιλμπάο 4-2 10

Τρέντο 4-2 10

Ναντέρ 3-3 9

Όλντενμπουργκ 3-3 9

Τέλεκομ Βόννης 2-4 8

Ολίμπια Λιουμπλιάνα 2-4 8

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 24 Νοεμβρίου

Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)-Γκραν Κανάρια (Ισπανία)

Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου

Λε Μαν (Γαλλία)-Μπρίντιζι (Ιταλία)

Ρέτζιο Εμίλια (Ιταλία)-Αλμπα Βερολίνου (Γερμανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ν-Η Β.

Γκραν Κανάρια 5-1 11

Άλμπα Βερολίνου 4-2 10

Λούντβιχσμπουργκ 4-2 10

Ρέτζιο Εμίλια 3-3 9

Λε Μαν 1-5 7

Μπρίντιζι 1-5 7

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 24 Νοεμβρίου

Σαραγόσα (Ισπανία)-Βαλένθια (Ισπανία)

Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου

Ουλμ (Γερμανία)-Σαρλερουά (Βέλγιο)

Νανσί (Γαλλία)-Βενέτσια (Ιταλία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ν-Η Β.

Βαλένθια 6-0 12

Σαραγόσα 4-2 10

Ουλμ 3-3 9

Βενέτσια 3-3 9

Νανσί 1-5 7

Σαρλερουά 1-5 7

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ (2η)

4oς ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου

Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)-Άρης 19:00

Ούνιξ Καζάν (Ρωσία)-Μπάνβιτ (Τουρκία)

Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ν-Η Β.

ΑΡΗΣ 4-2 10

Ούνιξ Καζάν 4-2 10

Τραμπζονσπόρ 3-3 9

Μπάνβιτ 3-3 9

Μπούντουτσνοστ 2-4 8

Στεάουα Βουκουρεστίου 2-4 8

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου

ΠΑΟΚ-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία) 19:45

Αβτοντόρ Σαρατόφ (Ρωσία)-Μπεσίκτας (Τουρκία)

Λιέτουβος Ρίτας (Λιθουανία)-Ζολνόκι Ολάι (Ουγγαρία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ν-Η Β.

Ζενίτ Αγίας Πετρ. 5-1 11

Αβτοντόρ Σαράτοφ 4-2 10

Μπεσίκτας 3-3 9

ΠΑΟΚ 2-4 8

Λιέτουβος Ρίτας 2-4 8

Ζολνόκι Ολάι 2-4 8

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 24 Νοεμβρίου

Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία)-Χαποέλ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)

Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου

ΑΕΚ-Γαλατασαράι (Τουρκία) 19:00

Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)-Κράσνι Βόλγκογκραντ (Ρωσία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ν-Η Β.

Γαλατασαράι 5-1 11

ΑΕΚ 4-2 10

Νίζνι Νόβγκογκραντ 3-3 9

Νεπτούνας Κλαϊπέντα 3-3 9

Χαποέλ Ιερουσαλήμ 2-4 8

Κράσνι Βόλγκογραντ 1-5 7

 

 

 

 

 

 

 

 

πηγή:http://sports.in.gr/basketball/europe/uleb/article/?aid=1500041792#ref=latestarticles

About basilis progressive

basilis progressive