Home / Αθλητισμός / ΑΕΚ / Άρης για την πρωτιά, ΠΑΟΚ για την πρόκριση, ΑΕΚ για το… θαύμα

Άρης για την πρωτιά, ΠΑΟΚ για την πρόκριση, ΑΕΚ για το… θαύμα

Άρης για την πρωτιά, ΠΑΟΚ για την πρόκριση, ΑΕΚ για το... θαύμα

Αθήνα
Πρώτος στην μάχη της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής του EuroCup ρίχνεται ο Άρης που αντιμετωπίζει το βράδυ της Τρίτης (19:00) στο «Nick Galis Hall» την τουρκική Μπάνβιτ. Οι «κίτρινοι» έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση τους στην φάση των «32» και σε περίπτωση νίκης θα πάρουν και την 1η θέση του 4ου ομίλου. Αμφίβολος για την αναμέτρηση είναι ο Βασίλης Ξανθόπουλος, που υπέστη τράβηγμα.

Η ΑΕΚ παρά την ήττα της την περασμένη αγωνιστική από την Χάποελ Ιερουσαλήμ έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αλλά πλέον δεν ορίζει μόνη της την τύχη της αφού χρειάζεται ένα συνδυασμό αποτελεσμάτων. Συγκεκριμένα για να προκριθεί η Ένωση πρέπει πάση θυσία να νικήσει την Τετάρτη (19:00) στο ΟΑΚΑ την Νεπτούνας, που έχει ήδη προκριθεί, και παράλληλα θέλει ήττα είτε της Νίζνι είτε της Χάποελ στους αγώνες που δίνουν με Γαλατάσαραϊ (εντός) και Κράσνι (εκτός) αντίστοιχα.

Στον 5ο όμιλο ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Τετάρτη (19:00) εκτός έδρας την Λιέτουβας Ρίτας και αν καταφέρει και κερδίσει «σφραγίζει» το εισιτήριο για τους «32». Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προκρίνεται και με ήττα αρκεί η Μπεσίκτας να χάσει στην Κωνσταντινούπολη από την Ζενίτ, που έχει ήδη καπαρώσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Το πρόγραμμα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου
Τέλεκομ Βόννης (Γερμανία)- Ναντέρ (Γαλλία)
Όλντενμπουργκ (Γερμανία)- Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
Μπιλμπάο (Ισπανία)- Τρέντο (Ιταλία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Μπιλμπάο 7-2 16 -–Προκρίθηκε–
Τρέντο 7-2 16 -–Προκρίθηκε–
Όλντενμπουργκ 4-5 13
Ολίμπια Λιουμπλιάνα 4-5 13
Ναντέρ 3-6 12
Τέλεκομ Βόννης 2-7 11

2ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου
Αλμπα Βερολίνου (Γερμανία)- Μπρίντιζι (Ιταλία)
Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)- Λε Μαν (Γαλλία)
Ρέτζιο Εμίλια (Ιταλία)- Γκραν Κανάρια (Ισπανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Γκραν Κανάρια 7-2 16 -–Προκρίθηκε–
Λούντβιχσμπουργκ 6-3 15 –Προκρίθηκε–
Ρέτζιο Εμίλια 6-3 15 –Προκρίθηκε–
Άλμπα Βερολίνου 4-5 13
Λε Μαν 3-6 12
Μπρίντιζι 1-8 10

3ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Τρίτη, 15 Δεκεμβρίου
Νανσί (Γαλλία)- Ουλμ (Γερμανία)
Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου
Σαραγόσα (Ισπανία)- Βενέτσια (Ιταλία)
Βαλένθια (Ισπανία)- Σαρλερουά (Βέλγιο)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Βαλένθια 9-0 18 -–Προκρίθηκε–
Σαραγόσα 6-3 15 –Προκρίθηκε–
Βενέτσια 4-5 13
Σαρλερουά 3-6 12
Ουλμ 3-6 12
Νανσί 2-7 11

4oς ΟΜΙΛΟΣ
==========
Tρίτη, 15 Δεκεμβρίου
Άρης – Μπάνβιτ (Τουρκία) (19:00)
Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου
Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)- Ούνιξ Καζάν (Ρωσία)
Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)- Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
ΑΡΗΣ 6-3 15 –Προκρίθηκε–
Ούνιξ Καζάν 6-3 15 –Προκρίθηκε–
Τραμπζονσπόρ 5-4 14 -–Προκρίθηκε–
Μπάνβιτ 5-4 14 –Προκρίθηκε–
Μπούντουτσνοστ 3-6 12
Στεάουα Βουκουρεστίου 2-7 11

5ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου
Αβτοντόρ Σαρατόφ (Ρωσία)- Ζολνόκι Ολάι (Ουγγαρία)
Λιέτουβος Ρίτας (Λιθουανία)- ΠΑΟΚ (19:00)
Μπεσίκτας (Τουρκία)- Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης(Ρωσία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Ζενίτ Αγίας Πετρ. 8-1 17 -–Προκρίθηκε–
Αβτοντόρ Σαράτοφ 6-3 15 -–Προκρίθηκε–
ΠΑΟΚ 4-5 13
Μπεσίκτας 3-6 12
Λιέτουβος Ρίτας 3-6 12
Ζολνόκι Ολάι 3-6 12

6ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου
Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)- Γαλατασαράι (Τουρκία)
Κράσνι Βόλγκογκραντ(Ρωσία)- Χαποέλ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
ΑΕΚ – Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία) (19:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Γαλατασαράι 7-2 16 -–Προκρίθηκε–
Νεπτούνας Κλαϊπέντα 6-3 15 –Προκρίθηκε
Νίζνι Νόβγκογκραντ 5-4 14 -–Προκρίθηκε–
Χαποέλ Ιερουσαλήμ 4-5 13
ΑΕΚ 4-5 13
Κράσνι Βόλγκογραντ 1-8 10
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


Πηγή: http://sportsite.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%AC-%CF%80%CE%B1%CE%BF%CE%BA-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BA%CF%81%CE%B9/

About totritomati

totritomati